•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بلاتکلیفی زهرا زارع سراجی در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین

0
124

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵آذر ماه ۱۴۰۱، زهرا زارع سراجی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، زهرا زارع سراجی، فعال مدنی و از زندانیان سیاسی سابق، محبوس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین علیرغم گذشت مدت زیادی از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف محبوس شده است. این فعال مدنی از جمله زندانیان سیاسی پیشین است که در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹ بطور مشروط از زندان اوین آزاد شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده زهرا زارع سراجی در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”از زمانی خانم سراجی بازداشت شده مستقیما به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل و از آن زمان تا به امروز هنوز از وی هیچگونه بازجوئی صورت نگرفته و این فعال مدنی بطور بلاتکلیف در این بند امنیتی محبوس شده است. این پرونده در پی شکایت اداره اطلاعات شهرستان پاکدشت از زهرا زارع سراجی بر علیه وی تشکیل شده است.”

لازم به ذکر است، زهرا زارع سراجی، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در محل سکونت خود در ورامین از توابع استان تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی اهل استان مازندران، در شهریور ماه سال ۱۳۹۷، توسط دادگاه انقلاب بهارستان به اتهام (تبلیغ علیه نظام)، (نشر اکاذیب در فضای مجازی) و (تشکیل گروه غیرقانونی) به تحمل ۲ سال حبس تعزیری لازم به اجرا و پرداخت ۴ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.‌

پس از قطعی شدن این حکم در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۷، زهرا زارع سراجی در پی احضار به شعبه ۲ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان، بازداشت و جهت اجرای حکم حبس ۲ ساله خود به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸ پس از اعزام به مرخصی سپس در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ بطور مشروط آزاد شده بود. 

زهرا زارع سراجی، برای نخستین مرحله در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶، در پی یورش مسلحانه ماموران وزارت اطلاعات پس از تفتیش منزل و ضبط بر خی لوازم شخصی به همراه حمید کبیرمهر، مرتضی نظری سدهی و علی باز آزرده بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و طی مراحل بازجویی در تاریخ ۶ فروردین ماه ۱۳۹۷ به بند عمومی این زندان منتقل و سپس چندی بعد با توجه با بیماری پس از تودیع وثیفه آزاد شده بود.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هابند ۲۰۹ زندان اوینسرکوب فعالان مدنی در ایرانبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتفعال مدنی مشروطه خواهزهرا زارع سراجی زندانی سیاسیورامینسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبند زنان زندانی سیاسیزهرازارع سراجی زندانی سیاسیبند۲۰۹ زندان اوینمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانشهرستان ورامینزهرازارع زندانی سیاسیسرکوب زنان در ایرانبند ۲۰۹بند ۲۰۹ بازجوییزنان زندانی سیاسیبازداشت بلاتکلیفبازداشتبند ۲۰۹ ۴سلول انفرادی بند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹وزارت اطلاعاتفعال مدنیبازداشت فعالان مدنیسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینبازجویی در بند۲۰۹زهرازارعبند ۲۰۹ اوینسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و عقیدهزهرا زارع سراجیسرکوب آزادی بیان و اندیشهزهرازارع سراجیزندانیان سیاسیسرکوب آزادی بیان و قلمبند۲۰۹زهرا زارعشهرستان پاکدشتفعالان مدنی،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.