•                  
چهارشنبه , ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰
چهارشنبه, آگوست 4

وجود۴۵۰ هزار زن سرپرست خانوار در تهران

0
505

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, تعداد زنان سرپرست خانوار ساکن تهران ۴۵۰ هزار نفر بطور میانگین اعلام شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از همشهری آنلاین, امروز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, زهرا بهروز آذر, مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران تعداد زنان سرپرست خانوار ساکن تهران را ۴۵۰ هزار نفر اعلام کرد. این زنان شامل زنان بی سرپرست, بد سرپرست و زنان سرپرست خانوار نیز است. این زنان در موارد بسیار مورد سوء استفاده جنسی و یا سوء استفاده های مالی مدیران شهرداری تهران از قبیل استفاده مدیران از نام و مشخصات آنها برای دریافت وجوه حمایتی و استفاده آنها برای مطامع شخصی این مدیران قرار گرفتند. 

این مقام مسئول در شهرداری تهران ضمن تائید اعلام این خبر گفت: “طبق آخرین سرشماری ها حدود ۴۵۰ هزار زن سرپرست خانوار در تهران زندگی می کند و این در حالی است که همچنان مهمترین نهاد حمایتی از زن سرپرست خانوار، خانواده و فامیل هست”.

بهروز آذر چگونگی دستیابی شهرداری تهران به عدد ۴۵۰ هزار نفر را خود اعلامی این زنان ذکر کرد و ادعا کرد که این زنان به مراکز خیریه و حمایتی معرفی می شوند. 

در حالی زهرا بهروز آذر بعنوان مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران ادعای حمایتهای مالی از زنان بی سرپرست, بد سرپرست و زنان سرپرست خانوار شده که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی از سوء استفاده برخی از اعضای ارشد و کارمندان واحدهای شهرسازی و اداره امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران که در زمینه کمک رسانی و حمایت از زنان بد سرپرست, بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار, فعالیت می کنند خبر داده بود. این موارد سوء استفاده شامل دریافت چک هایی به بنام این زنان اما استفاده آنها برای نیازهای شخصی مدیران و کارمندان رده بالای شهرداری  و همچنین سوء استفاده جنسی از این زنان بوده است. 

از جمله افرادی که در واحد شهرسازی شهرداری تهران اقدام به این سوء استفاده های گسترده جنسی و مالی از این زنان می کردند علی موسوی, رئیس واحد شهرسازی منطقه ۳ تهران و اعضای زیر مجموعه وی که تحت هدایت و رهبری وی بودند. همچنین فعالیت‌های این مرکز توسط محسن پیرهادی, معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و افراد زیرمجموعه این بخش ارائه می شود اما در نبود مرکز مشاوره، متخلفان می‌توانند با فراغ بال بیشتری به آزار این زنان نیازمند ادامه دهند. همچنین زنان سرپرست خانوار همچون سایرین در جلسات ملاقات مردمی با شهردار سابق منطقه ۳ تهران مشکلات خود را بیان می‌کردند. اما سلیمانی در عوض پیگیری امور این زنان از طریق رئیس دفتر خود، شخصا با این زنان تماس گرفته و آنان را به دفتر خود دعوت می‌کرد. اما در عوض حل مشکلات از آنها تقاضای رابطه جنسی کرده و از قدرت خود برای آزار جنسی سوءاستفاده می‌کرد”.

مبلغ بودجه ای که برای حمایت از زنان بی سرپرست, بد سرپرست و زنان سرپرست خانوار تخصیص داده می شود بیش از ۲۰ میلیارد تومان فقط در شهرداری تهران است که از آن بعنوان بودجه اداره بانوان یاد می شود اما نکته سوال برانگیز عدم امکان استفاده این زنان آسیب دیده اجتماعی از مبلغ مذکور است”.

یک منبع مطلع بعنوان نمونه موردی از زنان سرپرست خانوار که مورد سوء استفاده جنسی از طرف مسئول رسیدگی به پرونده وی در شهرداری تهران قرار گرفته در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: ” سه سال پیش خانمی با سن حدود ۴۲ سال که همسرش که کارگر ساختمانی که در حین کار در یکی از شرکتهای زیرمجموعه شهرداری تهران در اثر سقوط از داربست ساختمانی فوت کرده بود پس از مراجعه به امور بانوان شهرداری تهران و تقاضای دریافت وام خودکفایی « خیاطی », مورد سوء استفاده مسئول رسیدگی به پرونده دریافت وام قرار گرفت و به این زن بی سرپرست پیشنهاد صیغه برای مدت ۳ ماه داده بود. این زن بی سرپرست با توجه به عدم درآمد و ناتوانی در امرار معاش برای زندگی روزمره به اجبار تن به خواسته فرد مذکور در شهرداری تهران داد تا بتواند مبلغ ۳ میلیون تومان وام دریافت کند”.

زنان سرپرست خانوار در ایران نیاز به حمایت دارند و نباید مورد رفتارهای جنسی قرار بگیرند و نباید بواسطه نیازهای اجتماعی مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرند.

علیرغم ادعاهای مسئولان حکومتی و دولتی در ایران مبنی بر حمایت از زنان سرپرست خانوار, بی سرپرست یا بد سرپرست اما واقعیت امر با توجه به شواهد موجود بیان کننده حقایقی دردناک از شرح زندگی روزمره زنانی است که نه تنها مورد حمایتهای دولتی و حکومتی در ایران قرار نمی گیرند بلکه هر زمان که به ادارات و سازمانهای دولتی مراجعه می کنند مورد سوء استفاده های جنسی قرار می گیرند. 

در کشورهای مختلف دنیا برای توانمندسازی این زنان سرمایه‌گذاریهای بسیاری در حمایت از ظرفیت این شهروندان برای اقتصاد کلان کشور استفاده می شود. 

 زهرا جواهریان, معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در جلسه اعضای ارشد کمیته امور بانوان ایران پیش از این اعلام کرده بود: “در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که بیش از ۷۰ درصد آن مربوط به فوت همسر است”. 

همچنین در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷, سهیلا جلودارزاده, نماینده مجلس در مجلس دهم ضمن تاکید بر ظلم بر زنان سرپرست خانوار با تعطیلی مرکز مشاوران امور زنان شهرداری تهران گفته بود: ” شهرداری اقدام به ایجاد مراکزی تحت عنوان مشاور امور زنان کرده بود و ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار هم با کمک این مشاوران به ثبت اطلاعات زنان سرپرست خانوار پرداخت و ضمن تامین شرایط اشتغال برای این افراد سایر مطالباتشان را نیز پیگیری می‌کرد”.

دسترسی افراد به تامین اجتماعی متناسب با مقام انسانی افراد از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: