•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

سوء استفاده جنسی و مالی از زنان بی سرپرست توسط مسئولان و برخی از مدیران شهرداری تهران

0
311

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی شکایت بیش از ۸ نفر از اعضای مشاوره امور زنان در شهرداری تهران از برخی اعضای ارشد و زیر مجموعه های آنها در شهرداری تهران به واحد حراست این ارگان حکومتی با موضوع تجاوز و سوء استفاده از زنان بی سرپرست, بد سرپرست و زنان سرپرست خانوار که پس از مراجعه به این واحد برای دریافت کمکهای مالی و اجتماعی مورد سوء استفاده جنسی یا سایر فسادهای مالی از قبیل دریافت وجه نقد در حمایت از این زنان آسیب دیده و استفاده آنها برای نیازهای شخصی خودشان نه تنها به درخواست شکایت این افراد رسیدگی نشد تعدادی از این افراد از کار خود اخراج شدند و سایر افراد دیگر هم به مناطق دیگر شهرداری تهران منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی سوء استفاده برخی از اعضای ارشد و برخی از کارمندان واحدهای شهرساز و اداره امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران که در زمینه کمک رسانی و حمایت از زنان بد سرپرست, بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار, فعالیت می کنند در پی سوء استفاده جنسی و سودجوئی های مالی از قبیل دریافت چک هایی به بنام این زنان اما استفاده آنها برای نیازهای شخصی این افراد در شهرداری تهران با توجه به شکایت بیش از ۸ نفر از کارمندان واحد مشاور شهرداری در امور بانوان در کله مناطق ۲۲ گانه تهران به واحد حراست این ارگان دولتی نه تنها به این شکایت رسیدگی نشده بلکه جملگی این کارمندان یا از کار خود اخراج شدند و یا اینکه به سایر مناطق شهرداری در تهران منتقل شدند. 

یک منبع نزدیک به این زنان که نخواست نام وی فاش بشود در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “ما تعدادی از خانمهایی هستیم که در بخش مشاور شهردار در امور بانوان شاغل بودیم و شاهد این بودیم که بارها زنان بد سرپرست, بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار برای دریافت کمکهای مالی و اجتماعی به این واحد در شهرداری تهران مراجعه می کردند و ما با توجه به نیازهای این زنان آسیب دیده که به ما مراجعه می کردند آنها را به بخشهای مربوطه ارجاع می دادیم. برخی از این مراجعات مربوط به واحد شهرسازی بود و بخشی دیگر مربوط به دریافت تسهیلات بانکی بود که این زنان از طرف شهرداری تهران بعنوان وام خودکفایی به کمیته امداد امام خمینی معرفی می شدند. این معرفی با توجه به قرارداد همکاری بین شهرداری تهران, کمیته امداد خمینی و سازمان بهزیستی کشور بود.

این منبع مطلع در ادامه همچنین گفت: “در این بین برخی از این زنان آسیب دیده اجتماعی با هدف دریافت خدمات تعمیرات و بازسازی مسکن به شهرداری تهران مراجعه می کردند که با توجه به نیاز اساسی این زنان به دریافت کمک از سوی شهرداری تهران برای اعطای تسهیلات بلاعوض بانکی به آنها برای خرید مصالح ساختمانی و سایر اقلام مورد نیاز آنها در نتیجه این امر مسئولان واحد شهرسازی با ارائه پیشنهادهای جنسی و یا سوء استفاده های مالی از قبیل فروش آزاد حواله های آهن, سیمان, شن و سایر مصالح ساختمانی که از قبل برای تحویل به این زنان در جهت استفاده برای تعمیرات مسکن آنها گرفته شده بود اما در بازار آزاد بفروش می رسید. بسیاری از این زنان آسیب دیده اجتماعی با مراجعه به شهرداری اعلام می کردند که فاکتورهای خرید مصالح ساختمانی که در طی دوران تعمیرات مسکن برای آنها صادر شده بود نام مصالح ساختمانی در آنها درج شده بود که هیچ گاه مورد استفاده در تعمیرات مسکن شخص مذکور نبوده است”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “از جمله افرادی که در واحد شهرسازی شهرداری تهران اقدام به این سوء استفاده های گسترده جنسی و مالی از این زنان می کردند علی موسوی, رئیس واحد شهرسازی منطقه ۳ تهران و اعضای زیر مجموعه وی که تحت هدایت و رهبری وی بودند. همچنین فعالیت‌های این مرکز توسط محسن پیرهادی, معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و افراد زیرمجموعه  این بخش ارائه می شود اما در نبود مرکز مشاوره، متخلفان می‌توانند با فراغ بال بیشتری به آزار این زنان نیازمند ادامه دهند. همچنین زنان سرپرست خانوار همچون سایرین در جلسات ملاقات مردمی با شهردار سابق منطقه ۳ تهران مشکلات خود را بیان می‌کردند. اما سلیمانی در عوض پیگیری امور این زنان از طریق رئیس دفتر خود، شخصا با این زنان تماس گرفته و آنان را به دفتر خود دعوت می‌کرد. اما در عوض حل مشکلات از آنها تقاضای رابطه جنسی کرده و از قدرت خود برای آزار جنسی سوءاستفاده می‌کرد”. 

این منبع مطلع در ادامه بعنوان فردی که در شهرداری تهران شاغل بود گفت: “مبلغ بودجه ای که برای حمایت از زنان بی سرپرست, بد سرپرست و زنان سرپرست خانوار تخصیص داده می شود بیش از ۲۰ میلیارد تومان فقط در شهرداری تهران است که از آن بعنوان بودجه اداره بانوان یاد می شود اما نکته سوال برانگیز عدم امکان استفاده این زنان آسیب دیده اجتماعی از مبلغ مذکور است”. 

این منبع مطلع بعنوان نمونه موردی از زنان سرپرست خانوار که مورد سوء استفاده جنسی از طرف مسئول رسیدگی به پرونده وی در شهرداری تهران قرار گرفت افزود: ” سه سال پیش خانمی با سن حدود ۴۲ سال که همسرش که کارگر ساختمانی که در حین کار در یکی از شرکتهای زیرمجموعه شهرداری تهران در اثر سقوط از داربست ساختمانی فوت کرده بود پس از مراجعه به امور بانوان شهرداری تهران و تقاضای دریافت وام خودکفایی « خیاطی », مورد سوء استفاده مسئول رسیدگی به پرونده دریافت وام قرار گرفت و به این زن بی سرپرست پیشنهاد صیغه برای مدت ۳ ماه داده بود. این زن بی سرپرست با توجه به عدم درآمد و ناتوانی در امرار معاش برای زندگی روزمره به اجبار تن به خواسته فرد مذکور در شهرداری تهران داد تا بتواند مبلغ ۳ میلیون تومان وام دریافت کند”. 

زنان سرپرست خانوار در ایران نیاز به حمایت دارند و نباید مورد رفتارهای جنسی قرار بگیرند و نباید بواسطه نیازهای اجتماعی مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرند.

علیرغم ادعاهای مسئولان حکومتی و دولتی در ایران مبنی بر حمایت از زنان سرپرست خانوار, بی سرپرست یا بد سرپرست اما واقعیت امر با توجه به شواهد موجود بیان کننده حقایقی دردناک از شرح زندگی روزمره زنانی است که نه تنها مورد حمایتهای دولتی و حکومتی در ایران قرار نمی گیرند بلکه هر زمان که به ادارات و سازمانهای دولتی مراجعه می کنند مورد سوء استفاده های جنسی قرار می گیرند. 

در کشورهای مختلف دنیا برای توانمندسازی این زنان سرمایه‌گذاریهای بسیاری در حمایت از ظرفیت این شهروندان برای اقتصاد کلان کشور استفاده می شود. 

 زهرا جواهریان, معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در جلسه اعضای ارشد کمیته امور بانوان ایران پیش از این اعلام کرده بود: “در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که بیش از ۷۰ درصد آن مربوط به فوت همسر است”. 

همچنین در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷, سهیلا جلودارزاده, نماینده مجلس در مجلس دهم ضمن تاکید بر ظلم بر زنان سرپرست خانوار با تعطیلی مرکز مشاوران امور زنان شهرداری تهران گفته بود: ” شهرداری اقدام به ایجاد مراکزی تحت عنوان مشاور امور زنان کرده بود و ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار هم با کمک این مشاوران به ثبت اطلاعات زنان سرپرست خانوار پرداخت و ضمن تامین شرایط اشتغال برای این افراد سایر مطالباتشان را نیز پیگیری می‌کرد”.

دسترسی افراد به تامین اجتماعی متناسب با مقام انسانی افراد از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هافساد در شهرداری تهرانفعال حقوق زنان در ایرانفعالان حقوق زنانفعالان حقوق زنان در ایرانفعالان حقوق زنان درایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق زنان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی زنان در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی زنان در ایرانکمیته امداد امام خمینیکنسرت زنان در ایرانکودک بی سرپرستاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعدام زنان در ایرانتجاوزتجاوز و عنفتجاوز به دختران ایرانشهرتجاوز به عنفتجاوز جنسیجنبشهای زنان در ایرانجامعه مدنی زنان در ایرانجامعه زنان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق زنان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی زنان در ایرانخودکشی زنان در ایرانخشونت علیه زنان در ایرانزنان بی سرپرستزنان بد سرپرستزنان در ایرانزنان در ایران معاصرزنان سرپرست خانوارسوء استفادهسرکوب ففعالان حقوق زنان در ایرانسرکوب فعالان حقوق زنان در ایرانسرکوب جامعه زنان در ایرانسرکوب زنانسرکوب زنان ایرانسرکوب زنان در ایرانسرکوب زنان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشهرداری تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: