•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

آزادی زانیار ضمیران, فعال محیط زیست با قرار وثیقه از زندان سنندج

0
551

روز چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸, زانیار ضمیران، فعال محیط زیست و قائم مقام اسبق حزب وحدت ملی شاخه کردستان اهل سنندج با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به صورت موقت و تا پایان اتمام دوران دادرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، زانیار ضمیران، فعال محیط‌ زیست اهل سنندج  و قائم مقام سابق حزب وحدت ملی شاخه کردستان در تاریخ  ۷ فروردین‌ماه سالجاری با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی پرونده مفتوحه از زندان مرزی سنندج آزاد شده است. وی پیشتر و در تاریخ ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۷  درمحل کار خود اداره آب منطقه ای کردستان, توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و سپس وی را به منزلش انتقال داده و محل سکونت این فعال محیط زیست را مورد تفتیش کامل قرار داده بودند.

این فعال محیط زیست پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و سپری کردن دوران بازجوئی در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۷ به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود.

لازم به ذکر است که در هنگام بازداشت و حتی در طول مدت بازجوئی توسط اداره اطلاعات سنندج این فعال محیط زیست تحت فشار بازجویان برای ضبط اعترافات تلویزیونی و مصاحبه قرار گرفته بود.

همچنین یک روز قبل از بازداشت زانیار ضمیران  در تاریخ ۱۶ دی‌ماه ۹۷، ماموران اداره اطلاعات کامیاران، با هجوم به اداره محیط‌زیست این شهر، آمانج قربانی فعال محیط‌زیست و کارمند این اداره را با ضرب و شتم و اعمال خشونت شدید بازداشت کردند.

آمانج  قربانی در تاریخ  ۱۹ اسفند ۱۳۹۷، با تامین وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از زندان کامیاران آزاد شده‌است.

از طرفی دیگر در تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال گذشته نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان سروآباد با یورش به محل کار دو تن از اهالی روستای “سلین” به نام‌های “آرام ادوایی” و “برهان ادوائیان”، بدون ارائه‌ی حکم قضائی این دو شهروند را بازداشت و جهت بازجویی به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

دست‌کم، ده تن از فعالان حوزه محیط‌زیست، در شهرهای بانه، سنندج و کامیاران در دی‌ماه ۹۷ بازداشت شدند.

هادی کمانگر، آمانج قربانی، فاضل قیطاسی، رضا اسدی، فرهاد محمدی، راشد منتظری، حسین کمانگر، عیسی فیضی، زانیار ضمیران و بختیار کمانگر، از جمله فعالان حوزه محیط‌زیست هستند که در فاصله بین ۱۱ تا ۱۷ دی‌ماه ۹۷ در شهرهای سنندج و کامیاران بازداشت‌شده‌ و روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه، قرار بازداشت آن‌ها به مدت یک‌ماه دیگر تمدید شده‌بود.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: