•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

دادگاه تجدیدنظر: اولدوز قاسمی به جریمه نقدی محکوم شد

0
717
اولدوز قاسمی فعال اجتماعی

“اولدوز قاسمی”, فعال اجتماعی ساکن ارومیه, از سوی شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، طی حکمی محکومیت یک سال حبس تعزیری “اولدوز قاسمی”, فعال اجتماعی ساکن ارومیه را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی تغییر داده است. جلسه رسیدگی به پرونده اولدوز قاسمی توسط شعبه مذکور پیش تر در تاریخ ۲۱ اسفند ماه سال ۱۳۹ با شکایت معاون دادستان عمومی و انقلاب به اتهام “تبلیغ علیه نظام” برگزار شده‌ بود.

لازم به ذکر است که اولدوز قاسمی, پیش از این از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه و توسط “قاضی چابک” و با اتهام “تبلیغ علیه نظام” در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۷ مورد محاکمه قرار گرفته بود و از سوی دادگاه بدوی به تحمل “یک‌ سال حبس تعزیری” محکوم شده‌بود. این حکم بنا به گفته منابع آگاه به صورت غیابی صادر شده بود.

بنقل از یک منبع نزدیک به “اولدوز قاسمی” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید محکومیت وی به جریمه نقدی گفت:‌ «دادسرای شهر اورمیه با اعمال عملکردی غیرقانونی با بهانه امنیتی بودن حکم دادگاه از ابلاغ کتبی رای دادگاه به خانم اولدوز قاسمی امتناع کرده و فقط اجازه برداشت رونوشت دستی به خانم اولدوز قاسمی داده شد».

روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، اولدوز قاسمی، فعال اجتماعی, به همراه برادرش “رحمان قاسمی” از سوی ماموران اداره اطلاعات  ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

رحمان قاسمی, برادر اولدوز قاسمی بعد از دو ساعت بازجویی و پس از ضرب و جرح از سوی ماموران اداره اطلاعات با اخذ تعهد کتبی و بطور موقت آزاد شده بود. 

همچنین اولدوز قاسمی یک روز پس از بازداشت در تاریخ  ۱۵ شهریور ماه سال گذشته با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و پس از تفهیم اتهام از بازداشتگاه پلیس امنیت آزاد شده بود. 

اولدوز قاسمی پیش از این نیز به همراه محمد محمودی و ناصر احمدی در تاریخ ۴ خردادماه ۹۷ در دوازدهمین سالگرد اعتراضات خردادماه ۸۵ از سوی نیروهای امنیتی توام با ضرب و جرح در گلزار شهدای نقده بازداشت و پس از چند روز با سپردن وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اولدوز قاسمی در این پرونده به همراه جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری نقده برگزار شده است. روز ۶ دی‌ماه ۹۷ این فعالان اجتماعی با دریافت ابلاغیه الکترونیکی به اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی به دادگاه احضار شده بودند.

در خرداد ماه سال ۱۳۸۵ تظاهرات مردم نقده واقع در جنوب آذربایجان غربی در اعتراض به کاریکاتوری جنجالی روزنامهٔ ایران در روز چهارم خرداد به علت شلیک مستقیم مأمورین به سوی تظاهر کنندگان در نقده به “خونین‌ترین” روز این اعتراض‌ها بدل شد. بنا به گفته تلویزیون ایران چهار نفر به نام‌های توحید آذریون (۲۵ ساله)، همت اسمزاده (۳۵ ساله متأهل)، حسین فتحی پور (۱۷ ساله دانش آموز)، عسگر قاسمی (۳۹ ساله متأهل) در نقده کشته شدند.

هر ساله در خردادماه با حضور شهروندان و فعالان مدنی بر سر مزار کشته شدگان در شهر نقده، مراسمی یادبودی برگزار می شود. طی سالهای گذشته ماموران امنیتی و دستگاه قضایی با این تجمع بشدت برخورد کرده و شمار زیادی از فعالین را دستگیر و محاکمه کرده است.

اولدوز قاسمی دانشجوی کاردانی علوم تربیتی پیش‌از این چندین بار بازداشت و به زندان منتقل شده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: