•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

گزارشی از وضعیت بند زنان زندان قرچک ورامین

0
1143

حقوق بشر در ایران – زندانیان محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین, که با جمعیتی بیش از ۱۵۰۰ نفر زندانی زن که از بابت جرائم عمدتا عمومی و اخیرا هم زندانیان سیاسی و عقیدتی در این زندان بسر می برند که با موارد گسترده ای از محرومیت و شرایط سخت و دشوار دست و پنجه نرم می کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, بند زنان زندان قرچک ورامین, که در بیابانهای حوالی شرق تهران واقع شده و می توان گفت بین شوره زار و دور از دسترس سایر شهروندان و خانوادهای زندانیان قرار دارد که در حال حاضر جمعیتی بیش از ۱۵۰۰ نفر زندانی زن با جرائمی از قبیل سرقت مسلحانه و قاچاق موادمخدر و البته اخیرا هم به بهانه کمبود جا در زندان اوین زندانیان سیاسی و عقیدتی زن را به این زندان منتقل می کنند و این افراد در حال حاضر بدون رعایت اصل تفکیک جرائم بصورت ادغام  در این زندان بسر می برند. 

بنقل از یک منبع مطلع که خودش اخیرا از این زندان آزاد شده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام حقایقی از بند زنان زندان قرچک ورامین گفت؛ زندان شهرری یا همان زندان قرچک ورامین, یکی از زندان های ایران است که مخصوص نگهداری زندانیان زن با جرائم عمومی است. این زندان در بیابان های حوالی شرق تهران واقع شده و بین شوره زار و کویر دور از دسترس  سایر شهروندان قرار دارد که همین مشکل شرایط را عملا برای ملاقات خانواده های زندانیان با آنها دشوار کرده است.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در بند زنان زندان قرچک ورامین جمعیتی بیش از ۱۵۰۰نفر زندانی زن با اتهاماتی از قبیل قتل، سرقت مسلحانه و قاچاق مواد مخدر و برخی جرائم عمومی دیگر و البته چند سالی هم هست  به بهانه کمبود جا در زندان اوین زندانیان سیاسی که شامل فعالان سیاسی, فعالان مدنی, روزنامه نگاران, دراویش گنابادی, دگراندیشان مذهبی و پیروان عرفانهای نوظهور و سایر زندانیان عقیدتی زن را به این زندان که در آن اصل  تفکیک جرائم به هیچ وجه رعایت نمی شود منتقل میکنند و در بسیاری از موارد زنان زندانی با جرائم  سیاسی, عقیدتی و مدنی  توسط برخی زندانیان جرائم غیرسیاسی و خطرناک مورد توهین, آزار, اذیت و ضرب و شتم و حتی تهدید به قتل قرار می گیرند. زندانیان جرائم غیرسیاسی,  برخی از زندانیان سیاسی یا عقیدتی را بنا به دستور مأموران زندان قرچک مجبور به کارهای اجباری از قبیل؛  شستن موکت, دستشویی های بسیار کثیف, شستن پتو, ملحفه زندانیان, ظروف زندانیان, حتی شستن لباس های برخی زندانیان می کنند و اگر زندانیان سیاسی از انجام این دستورات خودداری کنند  توسط زندانیان غقیرسیاسی آنها مورد ضرب و شتم و تهدیدهای جانی قرار می گیرند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ برخی از اعضای خانواده های زندانیان سیاسی شرایط  بسیار بد بند زنان زندان قرچک ورامین را با بازداشتگاه  کهریزک مقایسه و از آن بعنوان کهریزک دوم یاد میکنند!

این منبع مطلع همچنین در مورد وضعیت امکانات رفاهی و ارائه خدمات در بند زنان زندان قرچک ورامین گفت؛ بند زنان زندان قرچک ورامین بسیار آلوده وغیر بهداشتی است و  در فروشگاه آن مواد غذائی فاسد و ناسالم ارائه می شود و از سوی دیگر با کمبود شدید سرویس بهداشتی هم مواجه است. امکانات پزشکی و داروئی برای زندانیان سیاسی و عقیدتی وجود ندارد و رسیدگی پزشکی و درمان بیماریهای زندانیان سیاسی و عقیدتی بسیار سخت و با اکراح از طرف بهداری این زندان صورت می گیرد. 
زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین؛ از حق ملاقات هفتگی بطور منظم محروم هستند و دسترسی آنها به تماس تلفنی و کارتهای تلفن برای برقراری تماس هم با محدودیتهای بسیار روبرو هستند. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.