•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

ضرب و شتم زنان متهم سیاسی محبوس در زندان قرچک توسط متهمان غیرسیاسی

0
742

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی روز گذشته, “عاطفه رنگریز” و “سپیده قلیان” دو تن از فعالان مدنی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین, در پی اهانت از سوی عومل بهداری این زندان که منجر به درگیری لفظی بین “عاطفه رنگریز” با مسئولان بهداری می شود توسط یکی از زندانیان مورد حمله قرار گرفتند و فرد مذکور اقدام به ضرب و شتم “عاطفه رنگریز” و “سپیده قلیان” کرد. همچنین ندا ناجی از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر نیز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. “یاسمن آریانی”، فعال مدنی بازداشتی در زندان قرچک ورامین عصر روز گذشته توسط زندانیان جرائم عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. این درگیری به تحریک مسئولین بهداری زندان و پس از انتقال “صبا کردافشاری” به حالت ناهوشیار به بهداری زندان صورت گرفته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸, “عاطفه رنگریز” از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در پی استفاده از الفاظ رکیک از سوی عوامل بهداری زندان قرچک در راهروی بهداری که در نتیجه منجر به درگیری لفظی شد توسط یکی از زندانیان جرائم غیرسیاسی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. همچنین بدنبال آغاز این درگیری “سپیده قلیان” که برای دفاع از “عاطفه رنگریز” و در جهت ختم این درگیری به میان آمده بود بوسیله بطری آب معدنی یخ زده از سوی فرد مذکور مورد ضرب و شتم از ناحیه صورت قرار گرفت و مصدوم شد. “ندا ناجی” از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر نیز با توجه به تحریکات گسترده از سوی مسئولان بهداری زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ “عاطفه رنگریز”, از زنان بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ که در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک ورامین بصورت بلاتکلیف بسر می برد پس از اتمام مراحل درمانی و در حالی که از بهداری این زندان بازمیگشت در راهرو بهداری توسط مسئولان این واحد درمانی در زندان قرچک با الفاظ رکیک مورد خطاب قرار گرفت که در نتیجه این امر باعث بروز مشاجره لفظی بین “عاطفه رنگریز” و عوامل بهداری شد که در این بین یکی از زندانیان غیرسیاسی دخالت کرده و به عاطفه رنگریز حمله کرد. با توجه به اوج گرفتن این درگیری بین عاطفه رنگریز و به میان آمدن فرد مهاجم برای مورد ضرب و شتم قرار دادن “عاطفه رنگریز”, در همین حال سپیده قلیان برای دفاع از عاطفه رنگریز و به منظور کنترل شرایط سعی در جدا کردن شخص مهاجم میکند که فرد مهاجم بوسیله بطری آب معدنی که با یخ پر شده بود اقدام به ضرب و وارد کردن ضربات پی در پی به سر و صورت سپیده قلیان و عاطفه رنگریز کرد. شرایط جسمی عاطفه رنگریز وسپیده قلیان از شب گذشته وخیم بوده و سپیده قلیان دچار سر درد و سرگیجه و درد شدید در ناحیه صورت میباشد.

این منبع مطلع همچنین پیرامون درگیری و ضرب و شتم صبا کردافشاری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ درگیری در پی آن رخ داد که حوالی ساعت ۷ عصر روز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸ صبا کردافشاری دچار ضعف جسمی شدید شده و به دلیل تعلل مسئولین در انتقال وی به بهداری وضعیت وی بدتر شد. پرستار بدون برانکارد و فشارسنج جهت سرکشی به داخل بند آمد و نهایتا “صبا کردافشاری” بدون برانکارد و در داخل پتو به بهداری زندان منتقل شد و توسط پرستار ” تیموری” و پزشک بهداری زندان قرچک “حامدیزدان” بدون درنظر گرفتن وضعیت جسمانی وی مورد توهین  و برخورد بسیار بد قرار گرفت. اوج گیری این موضوع باعث بروز درگیری لفظی با “یاسمن آریانی” می شود. که با تحریک مسئولین بهداری خانم آریانی توسط زندانیان جرائم عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفت که موجب آسیب دیدن وی از ناحیه گونه، صورت و کوفتگی در دست راست و هر دو پا شده است. در ادامه این موضوع صبا کردافشاری به دلیل ضعف جسمی، فشارهای وارده و عدم رسیدگی به موقع بی هوش شد. نهایتا پزشک زندان به صبا آمپول و سرم تزریق کرده و پس از چند ساعت وی را مجددا به بند بازگرداندند. 

همچنین جمال عاملی همسر ندا ناجی که در جریان تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت؛ “هر اتفاقی برای عزیزان ما در زندان قرچک بیافتد مسئولیت مستقیم آن با مسئولان قوه قضائیه از بازپرس شعبه ۷ دادسرای زندان اوین که دستور انتقال آنها را به زندان قرچک داده تا دادستان تهران و بالاترین مقام قضائی کشور خواهد بود که عامدانه قانون تفکیک جرائم را زیر پا گذاشته و آن را اجرا نمی‌کنند”.

لازم به ذکر است این زندانیان پیش از این نیز بارها به تحریک مسئولین زندان توسط زندانیان دیگر مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. به عنوان مثال یاسمن آریانی در روزهای پایانی تیرماه توسط یک زندانی متهم به جرایم خشن مقابل فروشگاه این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.
روز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ نیز جمال عاملی از ضرب و شتم ندا ناجی توسط زندانیان جرایم عادی و پرسنل زندان قرچک خبر داده بود.

جمال عاملی طی یادداشتی در حساب شخصی خود در توییتر نوشته بود: ” ندا طی ۲۴ ساعت گذشته در زندان قرچک ورامین یک بار توسط یکی از زندانیان جرایم عادی و یک بار دیگر توسط پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. وی پس از این اتفاق به بهداری زندان منتقل شده و به خاطر ضربه‌ای که ماموران زندان به سرش وارد کردند برای چند ساعت به تاربینی دچار شده است. جان ندا ناجی و عاطفه رنگریز در زندان قرچک در خطر است”.

لازم به ذکر است, عاطفه رنگریز, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی در پی یورش نیروهای امنیتی به تجمع کنندگان که بابرگزاری این تجمع هدفشان دستیابی به مطالبات طبقه کارگر در ایران بود بازداشت شد. 

یاسمن آریانی, فعال مدنی و از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ همزمان با یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شد. ماموران امنیتی با به همراه داشتن حکم جلب و حکم ورود به منزل در زمان بازداشت، منزل پدری وی را نیز مورد تفتیش قرار داده‌ و تعدادی از لوازم شخصی از جمله تلفن همراه او را ضبط کردند.

یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فرروردین ماه ۱۳۹۸ از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شده است. در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شد.

لازم به توضیح است که؛ بازجوئی از یاسمن آریانی در خصوص اتهامات “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق فعالیت‌های مدنی و فعالیت‌های او در زمینه مخالفت با حجاب اجباری و علی‌الخصوص حضور بدون حجاب در روز جهانی زن در مترو و اهدای گل به مسافران بوده است؛ خانم آریانی تحت فشار و بدرفتاری جهت اخذ اعترافات اجباری بوده و توسط بازجوها به بازداشت اعضای خانواده و دوستان و همچنین آزار مادرش در زندان تهدید شده و تحت فشار روحی روانی شدید قرار گرفت.

یک روز پس از بازداشت یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

اتهامات عنوان شده توسط دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) علیه منیره عربشاهی “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” عنوان شده است. در ارتباط با مصادیق و دلایل انتساب اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور اطلاع دقیقی در دست نیست.

همچنین با توجه  صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی منیره عربشاهی کماکان در بازداشت و در بند زنان زندان قرچک ورامین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

 ندا ناجی, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ درجریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود در پی یورش نیروهای امنیتی به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان مدنی و کارگری بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران و سپس به جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین تحت نظارت وزارت اطلاعات منتقل شد و بمدت ۴۶ روز در آنجا بسر برد. 

ندا ناجی, فعال مدنی در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از سوی وزارت اطلاعات از بند ۲۰۹ زندان اوین به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

ندا ناجی, در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸ پس از انتقال از بند زنان زندان قرچک ورامین به شعبه بازپرسی دادسرای اوین « دادسرای مقدس » و تفهیم ۳ اتهام “اجتماع و تبانی”, “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” و همچنین “تمرد از دستور پلیس” در حین برگزاری تجمعات اعتراضی, بنا به گفته بازپرس پرونده قرار بود قرار بازداشت ۱ ماهه صادره که در تاریخ ۱۷ تیرماه برای این فعال مدنی صادر شده بود به قرار وثیقه به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تبدیل شود تا از این طریق ندا ناجی بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی بتواند آزاد شود. 

سپیده قلیان, برای اولین بار در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷ به همراه دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه و چند فعال کارگری و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت شوش بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ و برای دومین بار متوالی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری وی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهواز منتقل شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده سپیده قلیان ساعت ۱۰ صبح روز ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۸, به همراه سایر بازداشت شدگان این پرونده بنامهای؛ اسماعیل بخشی, امیر امیرقلی, امیرحسین محمدی فر, سانازاله یاری, علی نجاتی و عسل محمدی , فعالان مدنی و رسانه ای و کارگری که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در زمستان ۱۳۹۷ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” برگزار خواهد شد. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای خواستاری آزادی بی قید و شرط منیره عربشاهی, یاسمن آریانی, فرشته دیدنی, مژگان کشاورز, صبا کردافشاری شد. این سازمان مدافع حقوق بشر به طور مستقیم با اشاره بر مبنی بازداشت هر ۵ نفر این فعالان مدنی اتهامات وارده را غیرقانونی دانست و تلاش این فعالان حقوق زنان را فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی و برابری زنان در جامعه ایران دانست. این سازمان بین المللی حقوق بشر همچنین با نتشار نامه ای خطاب به “ابراهیم رئیسی”, نسبت به محرومیت منیره عربشاهی, یاسمن آریانی و مژگان کشاورز از حق دادرسی عادلانه و بیطرف تاکید کرد و تلاشهای این ۳ فعال حقوق زنان را احقاق حقوق زنان در جامعه ایران ذکر کرد. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸، با انتشار فراخوانی خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری فعالان کارگری و مدنی ; ندا ناجی, عاطفه رنگریز و آنیشا اسداللهی و فعال رسانه ای و روزنامه نگار مرضیه امیری و لغو همه اتهامات امنیتی وارده به آنها شده بود. در این فراخوان به نگهداری طولانی مدت این افراد در سلول های انفرادی اشاره شده و از آن به عنوان ناقض قانون “نلسون ماندلا” و مصداق شکنجه، برخوردهای بیرحمانه و تحقیرآمیز یاد شده است. ضرب و شتم آنیشا اسداللهی در زمان بازداشت اول و تفتیش وسائل شخصی وی و خانواده اش در هنگام بازداشت دوم، نگه داری عاطفه رنگریز و ندا ناجی در زندان قرچک ورامین در کنار زندانیان سایر جرایم و نگهداری مرضیه امیری در سلول های انفرادی برای بیش از یک ماه از دیگر نکاتی است که در این بیانیه به آن پرداخته شد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: