•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

انتقال ۵ تن از زندانیان زن از زندان قرچک به زندان اوین

0
654

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “شکوفه یداللهی”,”سپیده مرادی” و “الهام احمدی” به همراه زندانی دیگر با هویت نامشخص از بند زنان زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, پنج تن از زندانیان زن محبوس در بند ۷ زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. در بین این ۵ نفر, سه تن از زنان دراویش گنابادی بنامهای “الهام احمدی”, “سپیده مرادی” و “شکوفه یداللهی” که در حادثه گلستان هفتم در اسفند ماه ۱۳۹۶بازداشت و در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود هستند هم به زندان اوین منتقل شدند. هویت ۲ نفر دیگر کماکان تحت بررسی میباشد. 

براساس این گزارش, سپیده مرادی, الهام احمدی و شکوفه یداللهی سه تن از زنان درویش در حالی از زندان قرچک ورامین به بند زنان زندان اوین منتقل شدند که بیش از ۵۰۰ روز را در زندان قرچک ورامین با انواع و محرومیتهای حقوق شهروندی خود سپری کردند. 

سپیده مرادی در تاریخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان بازداشت و سرکوب گسترده درویشان گنابادی در خیابان گلستان هفتم محله پاسداران در تهران با اعمال خشونت شدید از سوی نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی بازداشت شد. 

این درویش گنابادی، با آغاز روند دادرسی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به جلسه محاکمه احضار شده بود، ولی با بیان این که درویشان زندانی از حقوق محرز قانونی مانند حق وکیل محروم بودند از حضور در دادگاه خودداری کرده بود. شکوفه یداللهی و سپیده مرادی، همچنین در تاریخ ۲۵ تیر۱۳۹۷ برای دومین بار از زندان قرچک به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شدند . این ۲ زن درویش که پیش‌تر به دلیل غیرقانونی دانستن روند دادرسی و محرومیت از حق وکیل از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرده بودند این بار نیز با بیان این که همچنان بر موضع خود ایستاده‌اند، دیگر بار از رفتن به دادگاه امتناع کردند. سپیده مرادی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیزی و “با استناد قاضی پرونده به بندهای پ، ه و د ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی” به تحمل ۲ سال ممنوعیت و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و همچنین خروج از کشور محکوم شد. سپیده مرادی پیش‌تر به دلیل درویش بودن از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس محروم شده بود.

همچنین شکوفه یداللهی دیگر درویش زن محبوس در زندان نیز در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت و محرومیت ازفعالیت اجتماعی و رسانه‌ای محکوم شد. پیش تر۳ فرزند “شکوفه یداللهی” با نام‌های “کسرا نوری” ، “پوریا نوری” و “امیرنوری” که همراه با مادرشان در حادثه گلستان هفتم بازداشت شده بودند به ترتیب به ۱۲، ۲ و ۶ سال حبس محکوم شدند. 

از میان فرزندان شکوفه یداللهی در حال حاضر پوریا نوری, در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷, با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

شکوفه یداللهی در حالی به زندان اوین منتقل شد که حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی از محرومیت وی از حق درمان و اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان را اطلاع رسانی کرده بود. شکوفه یداللهی به دلیل ابتلا به بیماری میگرن به سردرهای مضمن مواجه می شود. میزان درد او تا حدی بوده که به گفته‌ نزدیکان این زن درویش, از شدت سردرد و ضعف، توان حرکت و حتی تکلم خود را از دست داده بود. شکوفه‌ یداللهی در حادثه‌ گلستان هفتم با ضرب و جرح شدید بازداشت شد، شدت ضرب و شتم وی به حدی بود که در زمان بازداشت جمجمه سر وی آسیب دید.

الهام احمدی، از دیگر زندان دراویش که به همراه سپیده مرادی و شکوفه یداللهی به زندان اوین منتقل شد, در اواخر تیر ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این زن درویش در زمانی که در زندان قرچک ورامین بود در مکالمه‌ای تلفنی از داخل زندان، پرده از فجایع پزشکی زندان قرچک برداشته بود و همین باعث شد تا با شکایت محمدی، رئیس زندان قرچک ورامین، در دادسرای امنیت تهران برای او پرونده‌ای دیگر با اتهامات “نشر اکاذیب” و “توهین به ماموران زندان” گشود شود و این درویش گنابادی با رأی شعبه ۱۱۴۵ دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی بعثت در تهران به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

الهام احمدی, مانند دیگر درویشان زن از حق وکیل، ملاقات و تلفن محروم بود. لازم به ذکر است, این زن درویش همراه با  سپیده مرادی و شکوفه یداللهی  و سایر زنان دراویش محبوس در زندان قرچک از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به حمله خشونت‌بار ماموران گارد ویژه این زندان به آنها دست به اعتصاب غذا زده بودند و در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۷ پس از گذشت ۱۶ روز با انتشار نامه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

شکوفه یداللهی، الهام احمدی و سپیده مرادی, در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ پس از حضور در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین «دادسرای مقدس» از بابت اتهامات “اخلال در نظم زندان”، “تمرد از دستور مأموران در حین انجام وظیفه” و “توهین به مأموران در حین انجام وظیفه” در پرونده ای دیگر که مربوط به ضرب و شتم آنها از سوی ماموران زندان قرچک بود مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

آیین‌نامه اجرایی زندان‌ها مجموعه‌ای از قوانینی است که مسئولان زندان‌ها را مقید به برخورد قانونی با زندانیان می‌کند؛ یکی از اصول این آیین‌نامه تصریح می‌کند که زندانیان سیاسی به تناسب جرم و اتهام باید در محلی جدا از زندانیان بزه‌های اجتماعی نگهداری شوند. اما اینک صدها درویش زندانی زن و مرد در میان زندانیان جرائم سرقت و مواد مخدر و قتل دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

درگیری‌ نیروهای امنیتی با دراویش از اواسط بهمن ۱۳۹۶ در مقابل منزل نورعلی تابنده، قطب دراویش صورت گرفت بود و پس از آن تحصن و تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ در خیابان پاسداران در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از دراویش با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت و درگیری کشیده شد. در جریان این درگیری ها، صدها تن از دراویش معترض، بازداشت شدند یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضدصوفی در قم که این سلسله را به ضدشیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: