شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

اسماعیل رشیدی, زندانی عقیدتی محروم از ملاقات و در تبعید در زندان رجائی شهر

0
735

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسماعیل رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل بوشهر و محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود در تبعید بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسماعیل رشیدی, فرزند عیسی, متولد ۱۳۷۴, زندانی عقیدتی سنی مذهب, ساکن بوشهر و محبوس در زندان رجائی شهر کرج از تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۶ در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج از بابت اتهام “عضویت در گروه های معاند نظام”, می باشد. تداوم حبس این زندانی عقیدتی در حالی صورت می گیرد که مادر سالخورده وی با توجه به سکونت در بوشهر توانائی مسافرت از این شهرستان تا استان البرز برای ملاقات با فرزندش را ندارد و بارها درخواست آزادی مشروط وی از سوی دادستان رد شده است. 

این زندانی عقیدتی اهل سنت که در حال حاضر در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج بسر محبوس میباشد پیش از بازداشت به شغل ماهیگیری در شهرستان نخل تقی از توابع استان بوشهر مشغول بود و پس از بازداشت در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۳۹۵, توسط ماموران اداره اطلاعات بوشهر از بابت اتهام “عضویت در گروه های معاند نظام”, فی به مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی این ارگان امنیتی در بوشهر محبوس شده بود. 

براساس اعلام یک منبع نزدیک به اسماعیل رشیدی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: ” این زندانی عقیدتی که در حال حاضر در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج بسر می برد پس از بازداشت در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۳۹۶ از سوی ماموران اداره اطلاعات بوشهر به سلول انفرادی منتقل شد و به مدت ۴۰ روز تحت بازجوئی و زیر شدیدترین فشارهای جسمی و روحی از سوی بازجویان این ارگان امنیتی قرار گرفت”.

این منبع مطلع در ادامه پیرامون روند بازجوئی از اسماعیل رشیدی در بازداشتگاه اداره اطلاعات بوشهر اضافه کرد: “در زمان بازجوئی اسماعیل از سوی بازجویان برای اعتراف اجباری و اقرار به جرمی که هیچگاه به آن مرتکب نشده بود تحت فشار قرار گرفت و بازجویان از وی درخواست همکاری کرده بودند و گفته بودند در صورت عدم همکاری پرونده وی به دادگاه ارجاع خواهد شد که در نهایت در پی عدم همکاری این زندانی عقیدتی با بازجویان پس از ۴۰ روز اسماعیل را به بند عمومی و مکانی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان زندانیان جرائم خشن منتقل شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده اسماعیل رشیدی, پرونده وی به دادگاه انقلاب بوشهر با مورد اتهامی “عضویت در گروه های معاند نظام”, ارجاع شد و پس از اتمام جلسه دادرسی وی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و در نهایت در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۶, از زندان بوشهر به اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. 

این منبع مطلع در خاتمه یادآور شد: “در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۶ و پس از انتقال این زندانی عقیدتی سنی مذهب از بوشهر به کرج با توجه به فاصله بین تهران تا تهران برای خانواده این زندانی عقیدتی رفت و آمد و خطرات احتمالی که در میان راه و در مسیر خانواده وی را تهدید می کند باعث بروز مشکلات عدیده ای برای آنها شده است”. همچنین پدر اسماعیل رشیدی فوت کرده و مادر سالخورده وی هم بی سرپرست مانده و توانایی جسمی و مالی برای ملاقات با فرزند نان آور خانواده اش را ندارد و با این وجود قوه قضائیه بارها درخواست مرخصی و آزادی مشروط و عفو آقای رشیدی را رد کرده و شرط قبولی درخواستهای وی را منوط به تاییدیه اداره اطلاعات بوشهر گذاشته است.

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنتزندانیان اهل سنتزندانی اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتاسماعیل رشیدیسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاهل تسننزندانی اهل سنتاندرزگاه ۷ سالن ۲۱زندانیان عقیدتی اهل سنتدادگاه انقلاب بوشهراهل سنتاهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت تهرانسرکوب اهل سنتپیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتاهل سنت ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب اهل تسنناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل تسنناقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت در ایرانبوشهراداره اطلاعات بوشهرسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانماهیگیریاستان بوشهرسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن ایرانزندانیان اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: