•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

پیام تسلیت ۱۰ تن از زندانیان سیاسی زندان رجائی شهر کرج به خانواده علیرضا شیرمحمدعلی

0
1001

ده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج با نگارش نامه ای سرگشاده قتل “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی سیاسی تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ را به خانواده این زندانی سیاسی تسلیت گفتند. این زندانیان سیاسی در نامه خود بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری دهها زندانی سیاسی در میان زندانیان جرائم غیرسیاسی در زندانهای کشور را نمونه ای بارز از نقض حقوق شهروندی این افراد دانستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در شامگاه تاریخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۸, توسط ۲ زندانی با جرائم غیر سیاسی با ضربات پرتعداد چاقو « تیزی» به قتل رسید. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، پیکر وی بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا بدون اطلاع رسانی و هماهنگی قبلی خاک سپرده شد.

دهها تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده ضمن ابراز همدردی با خانواده “علیرضا شیرمحمدعلی” بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندانهای کشور مهر تائید زدند. این افراد وجود تعداد بسیار زیادی از زندانیان سیاسی در میان جرائم غیر سیاسی را در زندانهای ایران مبنائی بر تکذیب ادعای سازمان زندانهای کشور در توجیح قتل علیرضا شیرمحمدعلی دانستند. 

متن نامه این زندانیان سیاسی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

هرشب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز این آسمان غم‌زده غرق ستاره‌هاست

هفته گذشته در روز ملاقات خبر قتل علیرضا شیرمحمدعلی و تصور مادری سیاهپوش و عزادار که عزیز دربندش در زندان به قتل رسیده وجودمان را اندوهگین کرد. قتل این زندانی سیاسی اولین و آخرین نمونه اینگونه قتل‌ها نبوده است. چندی پیش همبندی سابقمان وحید صیادی نصیری به دلیل اعتصاب غذا و بی توجهی مسئولین زندان قم نسبت به خواسته‌های بحقش مظلومانه جان باخت و علیرضا نیز با وجود اینکه دهها روز را در اعتصاب غذا به سر برده بود نهایتا در قتلی کاملا مشکوک جان باخت.

برای ما زندانیانی که خود مدتی در بندهای عادی و حتی انفرادی زندان بوده‌ایم کاملا واضح است که باز بودن در سلول‌های انفرادی برای زندانیان ممنوع است چه برسد به همراه داشتن تیزی و چاقو در سلول انفرادی!!!.

و همینطور ادعای سراسر کذب سازمان زندانها در توجیه این قتل و منکر شدن نگهداری زندانیان سیاسی و عقیدتی در بین زندانیان جرایم خطرناک، درحالیکه هم اکنون دهها زندانی سیاسی دیگر از جمله اسماعیل بخشی، امیر امیرقلی، جعفر عظیم زاده و … در زندان اوین و خانم‌ها منیره عربشاهی، یاسمن آریانی، صبا کردافشاری، شکوفه یداللهی، سپیده مرادی، الهام احمدی، مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، ندا ناجی، سپیده قلیان و … در زندان قرچک و نیز دهها تن از دراویش گنابادی، سهیل عربی، اکبر باقری و … در زندان فشافویه و دیگر زندانیان سیاسی محبوس در اکثر زندانهای شهرستانها سند رد ادعاهای کذب مطرح شده از طرف مسئولین سازمان زندانها می‌باشد. ادعاهای کذبی که در طول تمام این سالیان در پی مرگ زندانیان سیاسی همچون زهرا کاظمی، اکبر محمدی، ولی الله فیض مهدوی، عبدالرضا رجبی، امیدرضا میرصیافی، هدی صابر، ستار بهشتی، شاهرخ زمانی، سارو قهرمانی، سینا قنبری و … مطرح شده است.

لذا ما تنی چند از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج ضمن ابراز همدردی با خانواده این عزیز جانباخته که همچون قتل دولتی برادران سربدار و سرافرازمان زانیار و لقمان مرادی وجودمان را اندوهگین کرد از خانواده وی و تمامی وجدانهای بیدار درخواست داریم که برای پایمال نشدن خون علیرضا و احقاق حقوق ابتدایی و انسانی سایر زندانیان سیاسی گمنام در زندانهای سراسر کشور سکوت نکنند و بجای تقلیل و انحراف ماجرا به یک درگیری عادی بین دو زندانی، خواهان مجازات آمرینی باشند که این قتل را علیرغم اعتصاب غذا و درخواستهای مکرر آن جانباخته برای انتقال به بند زندانیان سیاسی در زندانی دیگر، از پیش، زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی کرده بودند.

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

زندان رجائی شهرکرج

اسامی امضا کنندگان:

مجید اسدی, محمدعلی منصوری, ابراهیم فیروزی, سعید شیرزاد, سعید ماسوری, پیام شکیبا, محمد بنازاده امیرخیزی, آرش صادقی, حسن صادقی, سعید صفائی

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.