•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

بازداشت ۲ تن از شهروندان همزمان با آزادی ۱ تن دیگر با تودیع قرار وثیقه

0
409

طی روزهای گذشته, ۳ تن از شهروندان در شهرستان ماکو و اشنویه توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. یک تن از این افراد پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸، “حمید بلخکانلو, شهروند اهل شهرستان ماکو  در نزدیکی “دانشگاه نازلوی ارومیه” از توسط  ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع : “حمید بلخکانلو” در سال ۱۳۹۶ هنگامی که در دانشگاه پیام نور مشغول تحصیل بود، به علت فعالیتهای سیاسی و با اتهاماتی مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام از ادامه‌ تحصیل محروم و از دانشگاه اخراج شده بود. 
همزمان در خبری دیگر روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸,  دو تن از  شهروندان اهالی شهرستان اشنویه به نامهای “عادل سالم‌فرد” و “جبرئیل سالم‌فرد” توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند.

“جبرئیل سالم‌ فرد” پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

این ۲ شهروند، پیش از این یک بار دیگر در  مردادماه سال ۱۳۹۷ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرارهای وثیقه به مبالغ بسیار بالا بطور موقت آزاد شده بودند. 

سرکوب شهروندان در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

همچنین محرومیت افراد از تحصیل با توجه به دیدگاه سیاسی و عقیدتی آنها ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز با افراد تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: