•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

انتقال محمد کاهکش, از زندان تهران بزرگ به زندان اوین

0
825

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “محمد کاهکش”, ورزشکار و زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۴ اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان تهران بزرگ به زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در قرنطینه این زندان بسر میبرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “محمد کاهکش”, ورزشکار و زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۴ اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان تهران بزرگ که از بابت اتهام “توهین به مقدسات”، “توهین به رهبری” و “توهین به خمینی” در حال تحمل دوران حبس خود میباشد از این زندان به زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در قرنطینه این زندان بسر میبرد. این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۶ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “محمد کاهکش”, قهرمان پرورش اندام و زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که از دی ماه ۱۳۹۶ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود روز جاری به زندان اوین در تهران منتقل شد و در حال حاضر در قرنطینه این زندان بسر میبرد. 

لازم به ذکر است, “محمد کاهکش”, در سال ۱۳۹۴ برای نخستین بار از طرف فدراسیون پرورش اندام اسرائیل که زیر نظر فدراسیون جهانی پرورش اندام «ای.اف.بی» است به مسابقات جایزه بزرگ اسرائیل دعوت شده بود و این دعوتنامه در سال‌های بعد هم تکرار شد. بنا بر روال قانون خروج ورزشکاران در ایران برای شرکت در مسابقات ورزشی بین المللی، وزارت اطلاعات باید به ورزشکاران اجازه خروج بدهد و مسابقه را تایید کند. “محمد کاهکش” نیز چند روز پس از آن ماجرا به وزارت اطلاعات در مورد این موضوع اطلاع رسانی کرد و مدت ها منتظر جواب ماند اما نه جواب مثبت گرفت و نه جواب منفی. او برای شرکت در مسابقات اعلام آمادگی کرد اما هیچگاه سفری به اسرائیل نداشت. 

“محمد کاهکش” در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۶، بر اساس احضار وزارت اطلاعات از محل سکونت خود واقع در استان خوزستان به تهران آمد و پس از مراجعه به دفتر پیگری وزارت اطلاعات بازداشت و مستقیما به زندان اوین و بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در این زندان منتقل شد. 

مأموران وزارت اطلاعات در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ محمد کاهکش، ورزشکار زندانی را از بند ۷ زندان اوین احضار و از وی خواسته‌ بودند تکذیبیه‌ای بنویسد و اعلام کند که او در زندان نیست و بازداشت او به خاطر مسائل ورزشی دروغ است اما محمد کاهکش درخواست آن‌ها را رد و اعلام کرد تا زمان آزادی به اعتراض خود ادامه خواهد داد و همین امر باعث انتقال محمد کهکش به قرنطینه زندان اوین و نگهداری وی در شرایط بسیار سخت در این زندان شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۵ آذرماه ۱۳۹۶, با انتشار گزارشی از انتقال مجدد محمد کاهش از بند قرنطینه زندان اوین به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بازجوئی مجدد از وی خبر داده بود. در آن گزارش محرومیت محمد کاهکش از حق تماس تلفنی و ممنوعیت ملاقات وی هم اطلاع رسانی شده بود. 

محمد کاهکش, در تاریخ  ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” و نماینده دادستان “وزیری” از بابت اتهامات؛ همکاری ورزشی با رژیم صهیونیستی، تبلیغ به نفع رژیم صهیونیستی، توهین به رهبری و توهین به مقدسات اسلامی، در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

محمد کاهکش که متولد ۳۱ شهریور سال ۱۳۶۶، اهل و ساکن خوزستان است، در سال ۱۳۹۴ برای نخستین بار از طرف فدراسیون پرورش اندام اسرائیل که زیر نظر فدراسیون جهانی پرورش اندام «ای.اف.بی» است به مسابقات جایزه بزرگ اسرائیل دعوت شده و این دعوت در سال‌های بعد هم تکرار شد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین سرکوب شهروندان  در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر آنها به دلابل واحی, ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.