•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت آسرین درکاله, فعال حقوق زنان توسط نیروهای امنیتی

0
563

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “آسرین درکاله”, فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “آسرین درکاله”, فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” که در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال حقوق زنان پیش از این و در تاریه ۲۶ خردادماه سالجاری به همراه “مریم محمدی” و “نرگس خرمی” به دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » احضار شده بود. 

براساس این گزارش, پس از مراجعه نیروهای امنیتی به منزل “آسرین درکاله”, فعال حقوق زنان, وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند و تا لحظه تنظیم این خبر علیرغم پیگیریهای نزدیکان وی اطلاعی از اتهامات و یا دلایل بازداشت وی در دست نیست!

“آسرین درکاله”, پیش از این و در تاریخ ۲۲ خردادماه سالجاری, پس از حضور نیروهای امنیتی در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

اسرین درکاله و مریم محمدی پیش از این در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷ در مراسمی که به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن در تهران توسط انجمن ندای زنان ایران برگزار شده بود، در ارتباط با موضوعاتی با عناوین “زنان نیروی اصلی اعتراض” و “۴۰ سالگی جنبش زنان” سخنرانی کرده بودند. نرگس خرمی نیز به عنوان مجری در این برنامه حضور داشت.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, مریم محمدی, فعال حقوق زنان و از اعضای “انجمن ندای زنان ایران” در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی واقع در شهرستان گرمسار, بازداشت و پس از انتقال به تهران به زندان اوین و شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت در تهران منتقل و پس از تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شد. 

لازم به ذکر است که پیش از این و در تاریخ های ۹ اردسیهشت ماه و ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری, به ترتیب اکرم نصیریان و ناهید شقاقی, دو تن از اعضای “ندای زنان ایران” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

اکرم نصیریان و ناهید شقاقی, پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین, و تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به ترتیب در تاریخ های ۵ خردادماه و همچنین در تاریخ  ۱ تیرماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. پرونده اکرم نصیریان پس از اتمام تحقیقات به دادسرای گرمسار ارجاع شد. 

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: