•                  
دوشنبه , ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژوئن 21

منصور فرج زاده, از زندان مشهد آزاد شد

0
443

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “منصور فرج زاده”, شهروند ساکن قوچان محبوس در زندان مشهد پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ماهه خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, “منصور فرج زاده”, شهروند اهل قوچان که پیش از این از بابت اتهام مرتبط با “احزاب کورد مخالف نظام” توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ وی می‌بایست با احتساب دوران بازداشت قبل از صدور حکم دادگاه در تاریخ ۱۷ تیرماه سالجاری آزاد می‌شد. با این حال از آن زمان به دلایل نامعلومی نسبت به آزادی‌ “منصور فرج زاده” ممانعت به عمل آمده بود.

منصور فرج زاده, در تاریخ ۴ مهرماه ۱۳۹۶ در ارتباط با ابراز شادیهای بعد از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاعه به دادگاه در تاریخ ۹ آذرماه ۱۳۹۶ با تودیع وثیقه به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

این شهروند ساکن قوچان, در هفته‌ دوم بهمن ماه ۱۳۹۷, توسط دادگاه انقلاب قوچان, از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

وی نهایتا در تاریخ ۲۲ فروردین  ماه ۱۳۹۸,  جهت تحمل ۵ ماه حبس تعزیری خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مشهد منتقل شد. 

رفراندوم مورد ذکر که احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی هم از برگزاری آن حمایت کرده بودند، در تاریخ ۳ مهرماه ۱۳۹۶  با وجود مخالفت‌های کشورهایی مانند ایران و ترکیه برگزار شد و متعاقب ابراز شادی شهروندان کرد در ایران نسبت به برگزاری آن، دهها شهروند بازداشت شدند.

شهروندان کرد در ایران همانند سایر اقدام با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی و محرومیتهای گسترده دست و پنجه نرم می کنند. 

بازداشت و سرکوبهای فراقانونی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز که منجر به تنزل مقام انسانی افراد بشور تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: