•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

محمد نظری و عثمان مصطفی پور, دو زندانی سیاسی با عفو مشروط آزاد شدند

0
701

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “محمد نظری”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه, با توجه عفو بر پرونده وی از این زندان آزاد شد. “عثمان مصطفی پور”, دیگر زندانی سیاسی محبوس در این زندان که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳۵ ساله خود بود نیز در راستای عفو مذکور از زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, “محمد نظری”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از تحمل ۲۵ سال حبس با توجه به عفو و تخفیف در مجازات بر پرونده وی از این زندان آزاد شد. همچنین “عثمان مصطفی پور”, دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از سال ۱۳۷۰ از بابت اتهامات مرتبط با “احزاب دموکرات کردستان”, در مرحله بدوی به اعدام و سپس حکم وی به ۳۵ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد با توجه به مشمول شدن پرونده وی برای عفو ارائه شده بر زندانیان آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در راستای عفو ارائه شده از سوی قوه قضائیه بر جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی که توسط دادگاههای انقلاب و عمومی به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بودند و در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشند روز جاری, “محمد نظری”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از سال ۱۳۷۳, در زندان به سر می برد پس از شامل شدن پرونده وی برای عفو مذکور از این زندان آزاد شد. همزمان با آزادی “محمد نظری” یک زندانی سیاسی دیگر بنام “عثمان مصطفی پور” که از سال ۱۳۷۰ در حال سپری کردن بیست و نهمین سال از محکومیت حبس ۳۵ ساله خود بود نیز به همین طریق و از با توجه عفو بر پرونده وی از زندان آزاد شد. 

محمد نظری, فرزند حمدالله متولد ۱۳۵۰ در سال ۱۳۷۳ در شهر بوکان به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کورد” بازداشت و در حالی که اتهام وارده بر خود را رد کرده بود و آن بر اساس اعترافات دروغین اخذ شده تحت شکنجه می دانست به اعدام محکوم شده بود که این حکم بعد از گذشت ۵ سال با ارجاع به دادگاه تجدیدنظر و سپس دیوان عالی کشور به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. 

این زندانی سیاسی با درخواست اعمال ماده ۱۰ آیین دادرسی در پرونده‌اش در مردادماه سال ۱۳۹۶ به اعتصاب غذای اعتراضی زندانیان سیاسی رجایی شهر پیوست که این اعتصاب غذا با واکنش سازمانهای بین المللی حقوق بشر, از جمله سازمان عفو بین الملل را در پی داشت و در تاریخ ۱۴ آبانماه ۱۳۹۶ به صورت مشروط و برای مدت یک ماه اعتصاب غذای خود را متوقف کرد.

محمد نظری, که  ۲۴ سال از مدت محکومیت حبس خود را سپری کرده بود قبل از انتقال به زندان مرکزی ارومیه بعنوان اعتراض به روند حقوقی حاکم بر پرونده اش به مدت ۵۵ روز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. 

پس اتمام اعتصاب غذای محمد نظری و اعزام وی به بهداری زندان رجائی شهر به جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی این زندانی سیاسی در پی درگیری لفظی که منجر به برخورد فیزیکی این زندانی سیاسی با فردی بنام “ملازاده” شده بود فرد مورد اشاره ۲ سیلی به صورت محمد نظری زد که این اقدام با اعتراض “عمر « سعید » فقیه پور” که ۱۸ سال از محکومیت حبس خود را در این زندان سپری کرده بود به همراه “خالد فریدونی” که ۱۷ از محکومیت حبس خود را در زندان رجائی شهر سپری می کردند مواجه شد. 

در اعتراض صورت گرفته از سوی “خالد فریدونی” و “عمر فقیه پور” نسبت به اقدام غیرقانونی مامور “ملازاده” در مضروب کردن “محمد نظری”، نهایتا پرونده ای علیه خالد فریدونی و عمر فقیه پور مبنی بر درگیری با ماموران در زندان تشکیل شد.

در ادامه همین تنش، این ۳ زندانی سیاسی در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶ از زندان رجائی شهر کرج به زندان مرکزی ارومیه در استان آذربایجان غربی منتقل شدند.

پیرامون عثمان مصطفی پور, متولد ۱۳۴۶ در ۲۳ تیرماه ۱۳۷۰ توسط نیروهای امنیتی از بابت ۲ اتهام “معاونت در قتل” و “همچنین همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد مخالف نظام” بازداشت شده بود. 

مصطفی پور, در سال ۱۳۷۰ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست “قاضی جواهری” از بابت اتهام “معاونت در قتل” به اعدام محکوم شد و پس از طی مراحل قضائی و بلاتکلیفی طولانی مدت این زندانی سیاسی به مدت ۹ سال در زندان این حکم در سال ۱۳۷۹ به ۱۰ سال حبس تعزیری تغییر پیدا کرد. 

عثمان مصطفی پور در سال ۱۳۷۹، از بابت پرونده دوم خود پس از اعزام به شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که با توجه به محکومیت قبلی وی در پرونده اول به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و محکومیت جدید وی این زندانی سیاسی در مجموع به تحمل ۳۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷, شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه با درخواست عفو مشروط عثمان مصطفی پور زندانی سیاسی در زندان ارومیه که ۲۸ سال از محکومیت حبس ۳۵ ساله خود را سپری کرده بود مخالفت کرد. مخالفت با آزادی مشروط “عثمان مصطفی پور” در حالی صورت گرفته بود که این زندانی سیاسی در طی مدت ۲۸ سال حتی برای ۱ روز هم به مرخصی اعزام نشده بود. 

پیشتر خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشته بود: “ تعداد ۳۵۵۲ نفر از زندانیان محاکم عمومی و انقلاب تحت عنوان عفو به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام و امام ششمین شیعیان شامل تخفیف و بخشودگی مجازات شدند. در کنار این آمار و ارقام فقط نام ۳۲ نفر از زندانیان دارای اتهامات امنیتی گنجانده شده بود که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل میشود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: