•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

نرگس محمدی به صورت تحت الحفظ در بیمارستان بستری شد

0
805

نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس حبس خود میباشد امروز جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی«خارج کردن رحم» بصورت تحت الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل و بستری شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, نرگس محمدی, زندانی سیاسی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر, جهت انجام عمل جراحی خارج کردن رحم به صورت تحت الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان اعزام و در بخش زنان بستری شده است. 

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی طی یادداشتی در حساب شخصی خود در تویتر با اعلام خبر بستری شدن همسرش نوشت: “نرگس محمدی که از سال گذشته طبق نظر پزشکان متخصص ریه و زنان می‌بایست تحت عمل جراحی هیسترکتومی «خارج کردن رحم» قرار می‌گرفت و خانواده و وکلا درخواست مرخصی استعلاجی جهت انجام عمل جراحی را داده بودند، تحت الحفظ به بیمارستان منتقل شد.
انتقال و بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان در حالی صورت گرفته است که دادستانی تهران با مرخصی استعلاجی وی مخالفت کرده بود، از همین رو وی را “تحت الحفظ” نیروهای امنیتی به بیمارستان اعزام کرده‌اند.

نرگس محمدی, از زمان بازداشت فقط یک بار به مدت ۳ روز یه مرخصی اعزام شده است و پس از آن علیرغم درخواست خانواده وی مبنی بر استفاده این فعال حقوق بشر از مرخصی با توجه به ممانعت ارگانهای قضائی و امنیتی از حق مرخصی محروم مانده است. 

این فعال حقوق بشر در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه سالجاری به بیمارستان مهر در تهران اعزام و مورد آزمایش و معاینات پزشکی قرار گرفته بود  و سپس به زندان بازگردادنده شد. 

لازم به ذکر است, نرگس محمدی از زمان بازداشت با محاسبه مورد امروز ۳ مرحله تحت عمل جراحی قرار گفته است و هر بار با توجه به اعمال محدودیتهای شدید از سوی ماموران امنیتی خانواده وی با محمدودیتهای زیادی مواجه شدند. 

نرگس محمدی که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود.

بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند. به گفته بهزادی راد، نرگس محمدی بیش از ۷ سال محکومیت خود را گذرانده و مشمول آزادی مشروط است.

نرگس محمدی در تاریخ ۲۲ دیماه ۱۳۹۷ به همراه نازنین زاغری در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی به مدت سه روزه دست به اعتصاب غذا زده و با وعده مساعد مسئولان زندان در تاریخ ۲۴ دیماه به اعتصاب خود پایان دادند. با این حال مسئولان زندان به وعده خود عمل نکرده و مجدداً از اعزام او به بیمارستان جلوگیری کردند. در حال حاضر درخواست مرخصی استعلاجی نرگس محمدی در انتظار تایید دادستان تهران است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.