•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶: اسحاق تقی زاده, پس اتمام دوران حبس آزاد شد

0
598

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸, اسحاق تقی زاده, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که پش از این توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از تحمل دوران حبس از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸, اسحاق تقی زاده, شهروند ۲۹ ساله و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته کشاورزی و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۶, که توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شده بود با توجه به اتمام دوان حبس آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ اسحاق تقی زاده, در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۶ توسط ماموران اطلاعات سپاه در استان ایلام بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی پرونده وی از این استان به تهران و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده اسحاق تقی زاده, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, وی توسط ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا مورد تائید قرار گرفت. 

با توجه اینکه اسحاق تقی زاده, پس از طی دوران بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود با توجه به ابلاغ حکم قطعی وی در خردادماه سالجاری جهت تحمل حبس ۶ ماهه خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شده بود.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان  و اعمال محدودیتهای شهروندی بر آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: