•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

کوروش پیرزادگان, زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه آزاد شد

0
476

روز جاری, کوروش پیرزادگان, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه, با توجه به سپری کردن یک سوم از مجموع محکومیت حبس خود با استفاده از قانون آزادی مشروط از این زندان آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸, سالار «کوروش» پیرزادگان, فرزند عارف, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از سپری کردن ۲ سال و ۷ ماه از دوران محکومیت حبس خود با استفاده از قانون آزادی مشروط از این زندان آزاد شد. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۵ به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این شهروند در تاریخ ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ پس از تحمل حدود یک ماه بازداشت با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

این زندانی سیاسی در تیرماه سال ۱۳۹۵ طی حکمی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “شیخلو” به اتهام “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام” به ۵ سال حبس محکوم شده بود و با توجه به عدم اعتراض به حکم صادره و با استفاده از تبصره تسلیم به رای، حکم قطعی وی از ۵ سال به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

سالار «کوروش» پیرزادگان در آبان‌ ماه سال ۱۳۹۵ جهت تحمل مدت محکومیت خود بازداشت و به بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: