•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

انتقال محمدسلحشور, زندانی سیاسی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه / همزمان با تداوم بی خبری از وضعیت شاکر بهروزی

0
1104

روز جاری, “محمد«عصمت» سلحشور”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه, برای دومین بار متوالی  به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شده است. “شاکر بهروزی”, دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که به جهت بازجوئی و اعتراف گیری به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شده بود علیرغم گذشت بیش از یک ماه از زمان انتقال این زندانی سیاسی کماکان به زندان ارومیه بازگردانده نشده است که این مورد احتمال شکنجه و ضرب و شتم شدید این زندانی سیاسی را جهت اعتراف گیری قوت بخشیده اشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸, “محمد«عصمت» سلحشور”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه برای دومین بار متوالی طی ۲ ماه اخیر از این زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شده است. انتقال این زندانی سیاسی برای دومین بار در حالی صورت گرفته است که حکم ۵ سال زندان وی پیشتر تایید شده و همین امر بیم طرح اتهامات جدید و پرونده سازی علیه وی توسط نهادهای امنیتی را به وجود آورده است.

بنقل از یک منبع نزدیک به “شاکر بهروزی” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت و سلامتی این زندانی سیاسی گفت؛ شاکر بهروزی از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر به جهت بازجوئی و اعتراف منتقل شده بود و با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از این انتقال گذشته و این زندانی سیاسی به بند خود در زندان ارومیه منتقل نشده این احتمال که وی جهت اعتراف گیری از سوی بازجویان اطلاعات سپاه تحت شکنجه و یا ضرب و شتم قرار گرفته باشد قوت گرفته است. 

 پیش از این نیز محمد«عصمت» سلحشور در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شده بود و پس اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ مجددا  به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

انتقال محمد سلحشور برای اولین بار دقیقا در زمانی صورت گرفته بود که حکم ۵ سال حبس تعزیری صادره علیه این زندانی سیاسی از سوی دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود و احضار مججد وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه موجی از نگرانی را در خانواده وی مبنی بر پرونده سازی جدید برای وی را باعث شده بود. 

شاکر بهروزی، متهم سیاسی اهل ارومیه است که روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ پس از تحمل حدود یک ماه بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان این شهر منتقل شده بود. وی در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۷ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون” بازداشت شده بود. این شهروند اهل ارومیه در اردیبهشت‌ماه سال جاری دوباره از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده و تاکنون به زندان بازگردانده نشده است.

محمد سلحشور حدود ۱سال و ۲ ماه از مدت محکومیت حبس ۵ ساله خود را که به اتهام “عضویت در احزاب اپوزیسیون”  بر علیه وی صادر شده بود  در زندان مرکزی ارومیه سپری کرده بود و از ابتدای سال ۱۳۹۸ به بند سیاسی این زندان منتقل شده بود.

اعتراف تحت شکنجه از منظر حقوق بشر و حتی از منظر قوانین قضائی قابل قبول و تائید شده نیست. در اسناد بین المللی حقوق بشر ازجمله  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز بر افراد نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: