•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژانویه 30

انتقال یک شهروند بلوچ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان زاهدان

0
864

سراج شکل زهی, شهروند بلوچ ساکن ایرانشهر با توجه به اتمام مراحل بازجوئی روز شنبه هفته جاری از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز شنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, سراج شکل زهی, شهروند بلوچ, ساکن ایرانشهر که چندی پیش توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. این شهروند از زمان بازداشت و تا لحظله تنظیم این خبر از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است. 

سراج شکل زهی, در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ این شهروند بلوچ در طی ۳۷ روزی که در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه در ایرانشهر بود به بهانه اقرارگیری تحت انواع و اقسام شکنجه قرار گرفت که از جمله می توان به احساس درد شدید وی از ناحیه کلیه اشاره کرد و شدت آن به حدی است که وی به سختی تکان می خورد و در عین این بیماری از اعزام به مرکز درمانی محروم مانده است. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: از سراج شکل زهی, در مدت بازداشت وی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ایرانشهراعترافات اجباری دیکته شده گرفته شد و بدون برگزاری جلسه دادرسی در حال حاضر بصورت بلاتکلیف به زندان زاهدان منتقل شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ سراج شکل زهی, به اتهام همکاری با گروه مسلح جیش العدل توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده و این مورد اتهامی است که خانواده وی آن را تکذیب می کنند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و محفوظ بودن حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.