•                  
دوشنبه , ۲۳ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 13

آرش صادقی؛ تورم دست راست و تداوم محرومیت از اعزام به مرکز تخصصی درمانی

0
227

آرش صادقی, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج, علیرغم گذشت بیش از ۹ ماه عمل جراحی بر روی دست راست وی که جهت خارج کردن تومور سرطانی صورت گرفته بود، به دلیل کارشکنی و ممانعت مسئولان این زندان از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان  و ادامه روند درمان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز ۷ تیر ماه ۱۳۹۸, آرش صادقی, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به دلیل تورم شدید دست راست که بیش از قبل شده و از کتف تا انگشتان دست راست وی متورم شده با خطر جدی و آسیب از ناحیه دست و از کارافتادگی دست را خود مواجه شده و دست وی عملا هیچ حرکتی نمی کند. این زندانی سیاسی علاوه بر این مشکل با مشکلات عدیده جسمانی دیگری هم دست و پنجه نرم می کند ولی علیرغم همه این بیماریها و نیاز فوری به اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان رجائی شهر از دسترسی به حق درمان محروم مانده است. پس از تشخیص پزشکان مبنی بر ایتلای وی به بیماری سرطان استخوان از نوع کندروسارکوما در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ تحت عمل جراحی قرار گرفت و تنها ۳ روز پس از عمل جراحی و علیرغم نظر پزشکان متخصص مبنی بر لزوم تحت نظر ماندن، به زندان بازگردانده شد .

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ آرش صادقی در حالی از حق درمان و اعزام به بیمارستان خارج از زندان محروم مانده که ورم دست راست وی بیشتر از قبل شده و از کتف تا انگشتانش ورم کرده. این وروم از آرنج به پایین شدیدتر شده و دست راست آرش عملا از کار افتاده و هیچ حرکت نمی‌کند. وخامت حال آرش صادقی به حدی زیاد است که انگشتان دست این زندانی سیاسی بی حس شده و دقیقا زمانی که انگشتان دست وی لمس میشود ناگهان تیر می کشد. مشکل دست هم از جائی شروع شد که پزشک بعد از عمل جراحی سال گذشته یک دوره حدودا بیست روزه آنتی بیوتیک درمانی برایش نوشته بود و بعد هم شیمی درمانی. ولی بعد از دو روز او را برگرداندند زندان و در زندان آنتی بیوتیک دادند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ وضعیت جسمانی آرش صادقی فقط به تورم دست راست وی خلاصه نمی شود و این زندانی سیاسی با ناراحتی شدید از ناحیه معده و روده هم دست و پنجه نرم می کند اما با توجه به اینکه تورم دست راست این زندانی سیاسی تبعات خطرناکی برای سلامت جسمانی وی در پی  خواهد داشت لذا درمان آن در اولویت قرار دارد.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ آرش صادقی باید به مرخصی درمانی اعزام بشود که در آرامش بتواند “شیمی درمانی” خود را پیگیری کند، ولی مسئولان قضائی و امنیتی با مرخصی استعلاجی این زندانی سیاسی محروم از حق درمان  مخالفت می‌کنند. 

این منبع مطلع افزود؛ با توجه به صحبتهای انجام شده بین نزدیکان “آرش صادقی” با رستمی، نماینده دادستان گفته شده که “سند می‌گذاریم پیش شما بماند و نمی‌خواهد به مرخصی اعزام کنید، فقط بگذارید تحت الحفظ شما در بیمارستان بستری و درمان شود. ولی بازهم قبول نکردند”. 

آرش صادقی مورخ ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۷ پس از تشخیص ابتلا به بیماری سرطان استخوان به نام کندروسارکوما با تاخیر بسیارتحت عمل جراحی قرار گرفت و تنها سه روز پس از عمل جراحی و علیرغم نظر پزشک بر لزوم تحت نظر ماندن، وی به زندانبازگردانده شد. دست راست آقای صادقی که محل جراحی بود به دلیل بازگشت زودهنگام به زندان دچار عفونت شدیدی شد اما به دستور رستمی، دادیار ناظر بر زندان بیش از یک ماه از اعزام مجدد او به بیمارستان امام خمینی جلوگیری شد.

وی با تاخیر بسیار و چند بار اعزام بی فایده که منجر به دیدن تیم پزشکی نشده بود یک ماه پس از انجام عمل جراحی سرانجام مورخ ۲۱ مهرماه برای اعزام به بیمارستان از بند خود فراخوانده شد و به دلیل مخالفت وی با اعزام در لباس زندان، توسط “مقصود زلفعلی”، فرمانده یگان حفاظت زندان علیرغم بیماری از ساعت ۷ تا ۱۰ و نیم صبح در سرما نگه داشته شده بود.

لازم به ذکر است که در زمان اعزام آرش صادقی به بیمارستان و دقیقا در زمانی که وی در مرکز درمانی بود با بدرفتاری مامورین زندان مواجه شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بدون نتیجه و صرفا پس از انجام معاینه توسط پزشک عمومی به زندان بازگردانده شده بود.

لازم به توضیح است، کندروسارکوما یکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند. حدس زده می شود که در کشور ما سالیانه۱۰۰ مورد جدید آن ایجاد می شود.

گفتنی است آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجائی شهر از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با اینحال کماکان از اجرائی شدن این ماده در پرونده این فعال مدنی ممانعت بعما آمده است.

حقوق بشر در ایران گزارشات متعددی نسبت به وخامت اوضاع جسمی و تداوم محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی و تکمیل دوره درمان و احتمال خطر جانی برای آرش صادقی هشدار داده است.

سازمان عفو بین الملل با صدرو بیانیه ای تداوم محرومیت آرش صادقی از دسترسی به مرکز درمانی را مصداق بارز شکنجه زندانیان سیاسی و در ایران دانسته بود و از مسئولان قضائی و امنیتی در ایران خواسته بی قید و شرط نسبت به اعزام آرش صادقی به مرکز درمانی اقدام کنند.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود تائید کرد که مقامات ایران با ممانعت از دسترسى آرش صادقى به مراقبت هاى درمانى و بى اعتنایى به هشدارهاى پزشكان، در حال شكنجه دادن این مدافع حقوق بشر که از سرطان رنج میبرد، هستند.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه در سازمان عفو بین الملل گفته بود:
«رفتار مقامات ایران در مورد آرش صادقی نه تنها به طرز غير قابل توصيفى ظالمانه است، بلکه از منظر حقوقی نوعى شکنجه محسوب می‌شود. از ابتدا تا امروز، هر قدم كه مقامات زندان، دادستانی و سپاه پاسداران برداشته اند در جهت قطع يا ‌محدود کردن دسترسی آرش صادقی به خدمات درمانی حياتى براى مقابله با سرطان بوده است.»
«مقامات ايرانى به طور عامدانه آرش صادقی را از مراقبت‌هاى پزشكى محروم كرده‌اند و به اين ترتيب درد و عذاب او را افزايش داده و ظلم ناشى از حكم به غايت ناعادلانه او را دو چندان كرده‌اند.»

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد آرش صادقی را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. تا آن زمان، آن‌ها باید به حق حیات و محافظت وى در مقابل شكنجه احترام بگذارند و این مستلزم دریافت بهترین خدمات پزشكی در دسترس و پیروى کامل از توصیه‌های پزشكی است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر آرش صادقی, فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی دربند,  در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد! پرونده آرش صادقی و سایر فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: