•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

گزارشی از آنچه بر سر زندانیان سیاسی- عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر میگذرد

0
590

زندانیان سیاسی و عقیدتی و سایر زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج که در سالنهای: ۱۰ اندرزگاه ۷, سالن ۱۰ اندرزگاه ۴ و سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ به ترتیب زندانیان سیاسی, زندانیان سنی مذهب عقیدتی و همچنین زندانیان مرتبط با جرائم دیگر با موارد گسترده ای از اعمال محدویتها دست و پنجه نرم میکنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج  در طی روز با اعمال محدودیتهای گسترده از قبیل: کم کردن زمان مکالمه تلفنی به حدود ۳ دقیقه, افزایش هزینه تماهای تلفنی که از زندانیان در بند دریافت میشود, کسر جیره غذای روزانه به میزان یک سوم از مدت قبل, کسر لوازم بهداشتی از قبیل: صابون, مواد شوینده  به میزان یک چهارم مدت قبل, کسر مقدار غذای روزانه به هر نفر در هر وعده غذائی به مقدار یک سوم به مقدار قبل بعنوان مثال: مقدار نان مصرفی در طی روز برای هر بند در این زندان برای هر نفر از چهار عدد به یک و نیم کاهش پیدا کرده است.  بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن بیان این خبر گفت, اعمال این محدودیتها بر زندانیان سیاسی, عقیدتی و سایر زندانیان صورت گرفته است و با توجه به اعتراض زندانیان به مسئولان زندان, با جوابهائی همچون عدم داشتن بودجه کافی و یا اینکه افراد را برای خرید این لوازم از فروشگاه زندان راهنمائی میکنند. این منبع مطلع در ادامه گفت؛ تامین دیگر وسائل و مایحتاج در هر بند باید بوسیله زندانیان محبوس در آن بند با جمع آوری پول و خرید از فروشگاه زندان آن هم با قیمت دو برابر قیمت واقعی خریداری شود. همچنین اگر سرویسهای بهداشتی با خرابی مواجه شود و یا شیرهای آب و دیگر تاسیسات نیاز به تعمیر داشته باشد این زندانیان آن بند هستند که باید هزینه تعمیر را پرداخت کنند.

این منبع مطلع در ادامه گفت: اکثر این مشکلات از روزی آغاز شد که غلامرضا ضیائی بعنوان رئیس زندان رجائی در ایرن زندان شروع به کار کرده بود.

این منبع همچنین گفت: سالن ۱۰ اندرزگاه ۴ در این زندان که مخصوص نگهداری زندانیان سیاسی است علاوه بر دارا بودن محرومیتهای صدرالذکر زندانیان محبوس در آن بند با فشارهای روحی و روانی دیگری از قبیل محرومیت از حق تماس تلفنی و یا نصب سه دوربین مداربسته در اتاق بند بشدت تحت کنترل هستند. همچنین در ستالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان نیز که محل نگهداری زندانیان سنی مذهب عقیدتی میباشد. همچنین سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ که سالنی تازه تاسیس که در حدود ۴۰ نفر زندانی عقیدتی سنی مذهب که اغلب اتهام آنها همکاری با گروه تروریستی داعش هست محبوس شده اند نیز در میان زندانیان محوبس در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ نگهداری می شوند. به دفعات درگیری و زد و خورد در بین زندانیان این بند رخ داده و اغلب مواقع دلیل این درگیریها تفاوت در مسائل عقیدتی- مذهبی در بین این افراد می باشد چرا که زندانیانی که با جرائم ارتباط با گروه تروریستی داعش در ان بند نگهداری میشونداقدام به ضرب و شتم زندانیان اهل سنت: شافعی و حنفی میکنند.

حقوق بشر در ایران در گزارشات بسیاری از تداوم محرومیت از حق درمان زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر از دسترسی به خدمات پزشکی اطلاع رسانی کرده است. از جمله زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر که در وضعیت وخیم جسمی قرار دارد آرش صادقی است که بدلیل ابتلا به سرطان استخوان و انجام عمل جراحی بدلیل آنچه عدم تکمیل دوران درمان وی بود با وخامت حال و محرومیت از حق درمان در وضعیت خطرناکی قرار دارد. از دیگر زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج که در محرومیت از حق درمان بسر میبرد: ابوالقاسم فولادوند، زندانی سیاسی است که وی علیرغم نیاز مبرم جهت درمان بدلیل گرفتگی ماهیچه های قلب از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم است و چنانچه به وضع جسمانی وی رسیدگی نشود با خطر سکته قلبی روبرو شده است.

اعمال این محدودیتها از آنجائی ناشی میشود که مسئولان زندان رجائی شهر بدلیل آنچه که بهانه فرار یک زندانی متهم به قتل و همچنین یک زندانی سیاسی دیگر حین انتقال به مرکز درمانی صورت گرفته بود از اواخر آذرماه سال جاری اعزام به مراکز درمانی همه‌ زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر را به دستور رئیس این زندان لغو کرده اند لذا خطر جانی و عدم دستری به مرکز درمانی برای ابوالقاسم فولادوند و دیگر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان بشدت محصوص میباشد.

لازم به یادآوری است که غلامرضا ضیائی که در حال حاضر بعنوان رئیس زندان رجائی شهر در کرج میباشد, از تاریخ  ۲۲ دی ۱۳۹۶ در دور جدیدی از تحریمها علیه ایران همراه با صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه و ۱۲ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران در لیست تحریم خزانه داری آمریکا قرار گرفته است.

زندان رجائی شهر در کرج از جمله زندانهای ایران است که در آن زندانیان سیاسی و عقیدتی بسیاری در حال تحمل کیفر و سپری کردن دوران محکومیت حبس خود هستند. این زندان با توجه به قدمت و قدیمی بودن آن نیاز به تعمیرات اساسی در بندهای آن و بازبینی دارد اما از آنجائی که این مسائل در سایه سوء مدیریت به حاشیه رانده است دیگر مسائل که ارزشی نیستند در اولویتهای حکومت ایران قرار گرفته اند که این موارد میتواند نقض اسناد بین المللی حقوق بشر علی الخصوص ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد در برخورداری از نیازهای اولیه از قبیل: محل اقامت مناسب, مراقبت پزشکی و  امکان دارا بودن خوراک و پوشاک مناسب  تاکید شده است. اما در زندان رجائی شهر کرج زندانیان در بندهای این زندان با  دنیائی از محرومیتها دست و پنجه نرم میکنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.