دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

زندان رجائی شهر؛ شیوع بیماری به دلیل نصب دستگاه کور کننده سیگنال

0
725

حقوق بشر در ایران – زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج با توجه به نسبت دستگاههای مخابراتی کور کننده سیگنال و دیتا با توجه به امواج خروجی از این دستگاه و تاثیر آن بر به لحاظ پزشکی بر وضعیت جسمانی و سلامتی زندانیان محبوس در این زندان آنها را به بیماریهای گوناگونی مبتلا کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه به نسب دستگاه کور کننده سیگنال دیتا و امواج فرکانس تلفن همراه که در حدود ۳ ماه پیش در زندان رجائی شهر کرج نصب شده زندانیان محبوس در این زندان با علائم بیماریهائی همچون “سردردهای شدید”, “حالت تهوع” و “افزایش ضربان قلب”, “حالتهای روانی و عصبی شدیدی” مواجه شدند. علیرغم اعتراض برخی از زندانیان به استفاده از دستگاه فوق که منجر به بروز  این بیماریها در آنها شده هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر داده نشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در حدود ۶ ماه پیش در زندان رجائی شهر کرج با نصب یک دکل مخابراتی که با هدف کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا در این زندان نصب شده تا از این طریق جلوی استفاده زندانیان از گوشی های تلفن همراه را بگیرند باعث بروز مشکلات جسمانی و بیماریهای جدیدی در بین زندانیان محبوس در این زندان شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ از زمان نصب این دستگاه مخابراتی هر روز در بین زندانیان بیماریهایی از قبیل؛ “حالت تهوع”, “سردردهای شدید”, “سرگیجه” و “افزایش ناگهانی ضربان قلب” شیوع پیدا کرده و علیرغم گسترش این نوع از بیماریهای و در خواست این افراد جهت اعزام به بهداری زندان هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئول بند به تقاضای آنها داده نمی شود. این ممانعت از اعزام و شیوع این علائم بیماری در زندانیان زندان رجائی شهر کرج در حالی است که مسئولان زندان در عین اینکه خودشان می دانند دلیل این امر نصب دستگاه کور کننده سیگنال و دیتا موسوم به خط شکن است اما هیچگونه ترتیب اثری برای درمان بیماری زندانیان و یا حتی قطع کردن سیگنال خروجی مضمن از “دستگاه خط شکن” که باعث بروز این بیماریها در بین زندانیان شده داده نمی شود. 

لازم به ذکر است؛ دستگاههای کور کننده سیگنال موبایل و دیتا,  یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک در مخابرات و در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هست. نگرانی‌ها به این خاطر هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از  دستگاههای کور کننده سیگنال و دیتا به طور طبیعی موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کردند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روانپریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار دادند. 

زندان رجائی شهر در کرج از جمله زندانهای ایران است که در آن زندانیان سیاسی, عقیدتی و زندانیانی با جرائم قتل و غیره در آن محبوس هستند و در حال تحمل کیفر و سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشند. این زندان با توجه به قدمت و قدیمی بودن آن نیاز به تعمیرات اساسی در بندهای آن و بازبینی دارد اما از آنجائی که این مسائل در سایه سوء مدیریت به حاشیه رانده است دیگر مسائل که ارزشی نیستند در اولویتهای حکومت ایران قرار گرفته اند که این موارد میتواند نقض اسناد بین المللی حقوق بشر علی الخصوص ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد در برخورداری از نیازهای اولیه از قبیل: محل اقامت مناسب, مراقبت پزشکی و  امکان دارا بودن خوراک و پوشاک مناسب  تاکید شده است. اما در زندان رجائی شهر کرج زندانیان در بندهای این زندان با  دنیائی از محرومیتها دست و پنجه نرم میکنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.