•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

سازمان عفو بین الملل, مریم اکبری منفرد, بیش از ده سال از حق مرخصی محروم مانده است

0
617

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی مریم اکبری‌منفرد، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین شد. این سازمان مدافع حقوق بشر بین المللی همچنین از مقامات ایران خواسته‌است که به آزار و شکنجه این زندانی و خانواده‌اش پایان دهند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنج شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواستار آزادی مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین شده است. این سازمان در خصوص این زندانی محروم از مرخصی و درمان می‌نویسد: «او یک زندانی عقیدتی است و بر اساس دخالت دولت در حریم خصوصی و خانوادگی و مکاتباتش محکوم شده است». مریم اکبری منفرد, بیش از ۸ سال است که از حق مرخصی محروم مانده است. این زندانی سیاسی از سوی دیگر با توجه به ابتلا به بیماری تیروئید و مشکلات داخلی مروط به زنان علیرغم تقبل هزینه درمان وی از سوی خانواده ولی با ممانعت ارگانهای امنیتی و قضائی مواجه و همچنان از بیماری رنج میبرد. 

متن بیانیه عفو بین‌الملل را در ادامه بخوانید. 

زندانی عقیدتی مریم اکبری منفرد بیش از ۱۰ سال است به صورت مداوم و بدون مرخصی در زندان به سر می‌برد. او باید فورا و بدون و قید و شرط آزاد شود.

مریم اکبری منفرد صبح زود ۱۰ دی ۱۳۸۷ بازداشت شد و خانواده وی تا پنج ماه از وضعیت و محل نگهداریش هیچ اطلاعی نداشت. مریم اکبری منفرد تا ۴۳ روز پس از بازداشت در سلول انفرادی بسر می‌برد و تحت بازجویی‌های شدید قرار داشت. او از دسترسی به وکیل مدافع محروم بود و وکیل مدافع تسخیری خود را برای اولین بار در روز دادگاه ملاقات کرد.

مریم اکبری منفرد در خرداد ماه ۱۳۸۸ پس از یک محاکمه به شدت ناعادلانه توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهام محاربه به ۱۵ سال زندان محکوم شد. تحقیقات عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که این اتهام فقط به خاطر تماس‌های تلفنی مریم اکبری منفرد با خواهر و برادرش که از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران هستند و یک‌بار ملاقات با آن‌‌ها در نزدیکی اردوگاه اشرف در عراق، صادر شده است. به گفته همسر مریم اکبری منفرد در جریان دادگاه قاضی به مریم گفته است: «او تقاص عمل برادر و خواهرش را که با سازمان مجاهدین خلق ایران کار می کنند پس می‌دهد.»
درخواست‌های مکرر مریم اکبری منفرد برای تجدیدنظر در پرونده‌اش بدون ارائه دلیل از سوی مراجع مربوط رد شده است.
این زندانی عقیدتی در سال ۱۳۹۵ به دلیل طرح یک شکایت که در آن خواهان انجام تحقیقات رسمی در مورد کشتار جمعی مخالفان سیاسی زندانی در تابستان سال ۱۳۶۷ از جمله خواهر و برادرش شده بود، با برخورد تلافی‌جویانه مواجه شده و از حق دسترسی به خدمات درمانی و ملاقات با خانواده محروم شد.
سه برادر و یک خواهر مریم اکبری منفرد در دهه ۶۰ در ایران اعدام شدند. مریم اکبری منفرد در آبان ۱۳۹۵ در در یک نامه سرگشاده از زندان، نوشت:«سه برادر و یک خواهرم در دهه ۶۰، در زندان اعدام شدند. برادر کوچک‌ترم، عبدالرضا اکبری منفرد، در سال ۵۹ و در حالیکه دانش آموز بود و فقط ۱۷ سال داشت، بازداشت شد. جرمش پخش نشریه مجاهد بود. او سه سال تمام در سلولهای انفرادی زندان گوهر دشت – رجایی شهر – به سر برد و با وجود این که در دادگاه انقلاب تهران به سه سال حبس محکوم شده بود، تا سال ۶۷ در زندان نگه داشته شد و سرانجام در مرداد همان سال، با جمع کثیری از زندانیان، به شهادت رسید. علیرضا اکبری منفرد، برادر دیگرم، در ۱۷ شهریور سال ۶۰ دستگیر و در ۲۸ شهریور همان سال در زندان اعدام شد. تمام فرایند دستگیری، محاکمه و اجرای حکم او، در ۱۰ روز طی شد. در مراسم شب هفت او، ماموران به خانه ما حمله کردند و تعدادی از مهمانان را دستگیر و به زندان اوین و کمیته مشترک منتقل کردند. در میان دستگیر شدگان، مادر و خواهرم، رقیه اکبری منفرد حضور داشتند. مادرم پس از پنج ماه از زندان آزاد شد. اما خواهرم، که از سوی دادگاه به هشت سال زندان محکوم شده بود، در مرداد سال ۶۷ و در حالیکه در حال گذراندن سالهای پایانی دوران محکومیتش بود، اعدام شد.»

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط مریم اکبری منفرد است چرا که او یک زندانی عقیدتی است و بر اساس دخالت دولت در حریم خصوصی و خانوادگی و مکاتباتش محکوم شده است . 

پیرامون چگونگی بازداشت و محکومیت مریم اکبری منفرد لازم به ذکر است که: او در دیماه ۱۳۸۸ دستگیر شد و به مدت پنج ماه به‌طور اجباری ناپدید شد. در ابتدای بازداشت بمدت ۴۳ روز در سلول انفرادی بود و بدون دسترسی به وکیل مورد بازجویی قرار گرفت. وکیلی که توسط دولت ایران به وی اختصاص داده شده بود تنها در جلسه دادگاه با ملاقات و صحبت کرد، که شامل یک جلسه تنها کمتر از یک ساعت بود. او در سال ۱۳۸۹ توسط دادگاه انقلاب شعبه ۱۵ تهران محکوم به جرم (محاربه) به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.