•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

احضار محمد داوری, فعال مدنی ساکن یاسوج جهت اجرای حکم حبس

0
304

در تاریخ ۸ اسفند ماه محمد داوری، فعال مدنی ساکن یاسوج، جهت سپری کردن دوران حبس به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شده است. حکم صادره بر این فعال مدنی بصورت غیابی و بدون حضور وی بوده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد داوری، فعال مدنی ساکن یاسوج با دریافت ابلاغیه الکترونیکی که در تاریخ ۸ اسفند ماه سالجاری  بصورت الکترونیکی به وی ابلاغ شده است از وی خواسته شده که جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه اول اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج  مراجعه کند.  محمد داوری در مهر ماه سال ۱۳۹۶ بصورت غیابی به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. او همزمان با ابلاغ اجرای حکم از محکومیت خود مطلع شده است. بنقل از یک منبع نزدیک به محمد داوری در گفتگو بات گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر محکومیت غیابی وی گفت: “دادگاه در خصوص این اتهام به یادداشت‌های آقای داوری در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، در خصوص سقوط هواپیمای پرواز تهران-یاسوج و انتقاد از عدم معرفی مقصران حادثه توسط مسئولان استناد کرده است”. محمد داوری پیش از این نیز در تاریخ ۱۹ مردادماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و روز دوشنبه ۵ شهریورماه با تودیع  قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی یاسوج آزاد شده بود. ماموران در هنگام بازداشت آقای داوری اقدام به ضبط برخی وسایل شخصی وی ازجمله تلفن همراه، لب‌تاپ و یادداشت‌های وی کرده بودند.

آقای داوری در دوران بازجویی مورد ضرب و شتم شدید در ناحیه شکم و قفسه سینه قرار گرفته و دچار استفراغ خونی شده بود. علیرغم درخواست های مکرر تا زمان آزادی رسیدگی به وضعیت او صورت نگرفته بود.

وی در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷، در پی احضار به شعبه چهارم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج در پرونده‌ای دیگر به اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در پایان جلسه دادگاه با تودیع قرار کفالت و تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

محمد داوری در تاریخ ۷ مهرماه سال جاری در حالی که هیچ ابلاغیه ای مبنی بر شرکت در جلسه دادگاه به دستش نرسیده بود، به صورت غیابی و توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری دو یاسوج از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه‌های رایانه‌ای” به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.
حکم مذکور بر اساس گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین مطالب منتشر شده در فضای مجازی صادر شده است

آقای داوری در تاریخ ۸ اسفند ماه با دریافت پیام کوتاه، از صدور ابلاغ الکترونیکی توسط شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج، مبنی بر احضار وی جهت تحمل دوران حبس مطلع شده است.

این در حالی است که این فعال مدنی تا آن زمان از برگزاری جلسه دادگاه و صدور حکم غیابی حبس بی خبر بوده است.

محمد داوری، ۲۶ ساله، متولد دهدشت، ساکن یاسوج، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی است و پیش از این نیز در زمان درگذشت هاشمی رفسنجانی به دلیل پایین کشیدن بنر وی از سطح شهر یاسوج بازداشت و پس از گذشت ۱۰ روز با قید وثیقه آزاد شده بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی برابر با حضور هیئت منصفه و استماع کامل دفاعیات متهم از سوی قاضی و حاضرین در دادگاه و حضور وکیل انتخابی متهم به جهت دفاع از  متهم در دادگاه از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامیر ۱۹۶۶ نیز میباشد. همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام برحق افراد بر برخورداری از امکان دفاع از خود در دادگاه و تامین امکان آن از سوی دادگاه نیز تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: