•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

جلسه رسیدگی به اتهامات چهار تن از شهروندان توسط دادگاه انقلاب کرمانشاه برگزار شد

0
539

در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه سالجاری جلسه رسیدگی به اتهامات چهار تن از شهروندان ساکن کردستان و کرمانشاه بنامهای: شهریار طهماسبی, ارسلان هدایتی, اردشیر موسوی و مصطفی باقری نیا که در جریان یک همایش ادبی بازداشت شده بودند توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۶ و ۱۵ اسفند ماه سالجاری: شهریار طهماسبی, ارسلان هدایتی, اردشیر موسوی و مصطفی باقری نیا چهار شهروند ساکن کردستان و کرمانشاه با اتهامات: اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن‌ امنیت ملی توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب کرمانشاه مورد محاکمه قرار گرفتند. این شهروندان طی دو روز متوالی در تاریخهای ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب کرمانشاه مورد محاکمه قرا گرفتند. یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید برگزاری جلسات محاکمه این افراد طی روهای صدرالذکر گفت:  “اتهامات این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن‌ امنیت ملی اعلام شده، هر چند مصادیق روشنی برای این‌ موارد نیست. مثلا مواردی از قبیل سفرهای زیاد آنها به کشور عراق و تمرکز آنها روی مسائل زبانی و هویت خواهی و بعضا ارتباط با افراد و یا گروههای که به زعم‌ دستگاه امنیتی معاند نظام اعلام شده به عنوان مصداق اتهام در پرونده ذکر شده است.”

این منبع مطلع همچنین خبر از احتمال تداوم جلسه دادگاه با توجه به ابهامات احتمالی ظرف روزهای آینده خبر داد ولی گفت هنوز روز دقیقی مشخص نشده است.

این افراد در جریان بازداشت گسترده شهروندان غرب کشور در تیرماه سال جاری و در جریان یک همایش ادبی در رابطە با شعر و موسیقی و زبانشناسی ساکنان اصلی زاگرس بود توسط اطلاعات سپاه  بازداشت و پس از حدود دو ماه با تودیع قرار و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

برخورداری افراد از حق دادرسی برابر با حضور هیئت منصفه و استماع کامل دفاعیات متهم از سوی قاضی و حاضرین در دادگاه و حضور وکیل انتخابی متهم به جهت دفاع از  متهم در دادگاه از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامیر ۱۹۶۶ نیز میباشد. همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام برحق افراد بر برخورداری از امکان دفاع از خود در دادگاه و تامین امکان آن از سوی دادگاه نیز تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.