•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

عبدالله چلداوی، فعال فرهنگی ساکن اهواز با تودیع وثیقه آزاد شد

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، عبدالله چلداوی، فعال فرهنگی محبوس در زندان مرکزی « شیبان »،  تا زمان ابلاغ حکم قطعی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، عبدالله چلداوی – متولد: ۱۳۵۷ – متاهل – دارای ۴ فرزند و از اهالی کوی علوی « حی الثوره » اهواز، پس از تشکیل جلسه دادرسی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان تا زمان ابلاغ حکم نهائی با تودیع وثیقه ای به مبلغ  ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. این فعال فرهنگی در مرحله بدوی توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “عبدالله چلداوى در حال حاضر  ۲ پرونده قضائی جدای از یکدیگر دارد که يكى به اتهام « عضویت در حزب وفاق اسلامى » كه در آبان ۱۳۸۵ ممنوع به هرگونه فعالیت اجتماعی و همچنین به تحمل ۶ سال حبس تعزیری براى او صادر شد و در دیگر پرونده او عضویت در جنبش آزادی بخش « حركة النضال العربى لتحرير الأحواز » متهم شده كه هنوز حكمى براى او صادر نشده است.

دحیمی در مورد وضعیت فعالیتهای عبدالله چلداوی افزود: “عبدالله چلداوى یک فعال مستقل و به هیچ گروهى يا سازمانی وابسته نيست، او به دليل فعالیتهای فرهنگی و مدنى ۹ بار توسط اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه در استان خوزستان بازداشت شده است.”

این شهروند اهل اهواز چندی پیش توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز، با اتهام اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم پس از اعلام اعتراض عبدالله چلداوی به دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان ارجاع شد. 

عبدالله چلداوی، در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷، توسط ماموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. چندی بعد همزمان با اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی به بند زندان مرکزی اهواز منتقل شد. 

این فعال فرهنگی، در زمینه فعالیتهای فرهنگی و مدنی از جمله کمک به سیل زدگان، شرکت در کمپین های مختلف، مبارزه با اعتیاد در فضای مجازی و راه اندازی جلسات شعر عربی فعال بوده است.

این فعال عرب پیش تر در روز ۵شهریور ماه سال ۱۳۹۶، بعد از اعتراض به مصادره زمین هاى کشاورزان روستای جلیزى به همراه بیش از یکصد تن از فعالان عرب توسط اداره اطلاعات بازداشت شده بود.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانکوی ملاشیه اهوازکوی علوی اهوازکوی علوی شهر اهوازاهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبادزاشتگاه اداره اطلاعات اهوازبادزاشتگاه اطلاعات سپاه اهوازبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بیخبری رحمان رحیم پوربازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت عبدالله چلداویبازداشت عبداله چلداویبازداشتگاهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب اهوازدادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان خوزستانربازداشت و بیخبریزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشعبه 2 دادگاه انقلاب اهوازشعبه 2دادگاه انقلاب اهوازشعبه ۲ دادگاه انقلاب اهوازشعبه ۲ دادگاه انقلاب در اهوازشعبه ۲دادگاه انقلاب اهوازشعبه2 دادگاه انقلاب اهوازشعبه2دادگاه انقلاب اهوازشعبه۲دادگاه انقلاب اهوازعبدالله چلداویعبداله چلداوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: