•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

عبدالله چلداوی، فعال فرهنگی ساکن اهواز با تودیع وثیقه آزاد شد

0
416

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، عبدالله چلداوی، فعال فرهنگی محبوس در زندان مرکزی « شیبان »،  تا زمان ابلاغ حکم قطعی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، عبدالله چلداوی – متولد: ۱۳۵۷ – متاهل – دارای ۴ فرزند و از اهالی کوی علوی « حی الثوره » اهواز، پس از تشکیل جلسه دادرسی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان تا زمان ابلاغ حکم نهائی با تودیع وثیقه ای به مبلغ  ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. این فعال فرهنگی در مرحله بدوی توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “عبدالله چلداوى در حال حاضر  ۲ پرونده قضائی جدای از یکدیگر دارد که يكى به اتهام « عضویت در حزب وفاق اسلامى » كه در آبان ۱۳۸۵ ممنوع به هرگونه فعالیت اجتماعی و همچنین به تحمل ۶ سال حبس تعزیری براى او صادر شد و در دیگر پرونده او عضویت در جنبش آزادی بخش « حركة النضال العربى لتحرير الأحواز » متهم شده كه هنوز حكمى براى او صادر نشده است.

دحیمی در مورد وضعیت فعالیتهای عبدالله چلداوی افزود: “عبدالله چلداوى یک فعال مستقل و به هیچ گروهى يا سازمانی وابسته نيست، او به دليل فعالیتهای فرهنگی و مدنى ۹ بار توسط اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه در استان خوزستان بازداشت شده است.”

این شهروند اهل اهواز چندی پیش توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز، با اتهام اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم پس از اعلام اعتراض عبدالله چلداوی به دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان ارجاع شد. 

عبدالله چلداوی، در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷، توسط ماموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. چندی بعد همزمان با اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی به بند زندان مرکزی اهواز منتقل شد. 

این فعال فرهنگی، در زمینه فعالیتهای فرهنگی و مدنی از جمله کمک به سیل زدگان، شرکت در کمپین های مختلف، مبارزه با اعتیاد در فضای مجازی و راه اندازی جلسات شعر عربی فعال بوده است.

این فعال عرب پیش تر در روز ۵شهریور ماه سال ۱۳۹۶، بعد از اعتراض به مصادره زمین هاى کشاورزان روستای جلیزى به همراه بیش از یکصد تن از فعالان عرب توسط اداره اطلاعات بازداشت شده بود.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشربازداشتاهوازحقوق بشر در ایراندادگاه انقلابدادگاه تجدیدنظرحقوق شهروندیبازداشت و بیخبرینقض حقوق بشر در ایرانزندان شیباندادگاه انقلاب اهوازبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانحقوق شهروندی در ایرانشهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشت شهروندان در ایرانزندان شیبان اهوازشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عربشهروندان عرب زبانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربربازداشت و بیخبریبازداشت و بی خبریحقوق شهروندی درایرانشهروندان عرب در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب خوزستانیسرکوب شهروندان عرب در ایرانکوی علوی شهر اهوازکوی ملاشیه اهوازکوی علوی اهوازسرکوب شهروندان عرب خوزستانبند۵ زندان شیبان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب اهواززندان شیبان اهواز در ایرانبادزاشتگاه اطلاعات سپاه اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازبادزاشتگاه اداره اطلاعات اهوازشعبه ۲ دادگاه انقلاب اهوازبازداشت و بیخبری از شهروندانزندان شیبان اهواز در خوزستانشهروندان عرب در استان خوزستانبازداشت و بیخبری رحمان رحیم پورعبداله چلداویعبدالله چلداویبازداشت عبدالله چلداویبازداشت عبداله چلداویدادگاه تجدیدنظر استان خوزستانشعبه 2 دادگاه انقلاب اهوازشعبه2دادگاه انقلاب اهوازشعبه2 دادگاه انقلاب اهوازشعبه 2دادگاه انقلاب اهوازشعبه۲دادگاه انقلاب اهوازشعبه ۲ دادگاه انقلاب در اهوازشعبه ۲دادگاه انقلاب اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: