•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

کارگران ابنیه راه آهن: به دلیل عدم پرداخت ماهها معوقه مزدی قادر به تامین امنیت در خطوط ریلی نیستیم

0
352

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, کارگران ابنیه فنی راه آهن ماه هاست که از عدم دریافت مطالبات مزدی معوقه شان ناراضی هستند. آنها به دفعات تجمعات اعتراضی برگزار کردند اما مسئولان مربوطه با وعده پیگیری مشکلات آنها را وادار به بازگشت به کار کردند.این کارگران اعلام کردند به دلیل فشارهای اقتصادی بر آنها و عدم پرداخت معوقات مزدی که دارند قادر به کار کردن بدون حقوق نیستند و در تامین امنیت خطوط ریلی کشور تردید دارند چرا که اعتمادی برای آنها باقی نمانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, کارگران خطوط ابنیه راه آهن که در زمینه تعمیر و نگهداری خطوط ریلی کشور فعالیت می کنند و جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰ هراز تن هستند از ماهها مطالبات معوق مزدی که به آنها پرداخت نشده ناراضی هستند. این کارگران از تکمیل نبودن روند بیمه شان ناراضی هستند و محرومیت آنها از دریافت مکملهای حقوق ماهیانه از بُن و یا هزینه تامین لباس و کفش کار را از جیب خودشان پرداخت می کنند. 

این شهروندان معترض ضمن تائید معوقات مزدی آنها از بابت اشتغال آنها در صنعت ریلی کشور گفتند: “ما توقع داریم مسئولان به مشکلات ما توجه کنند چرا ما در حال حاضر کوهی از مشکل داریم. جمعیتی در حدود ۷۰۰۰کارگر در این بخش هستیم و با دارا بودن این مشکلات دیگر قادر به تامین امنیت ریلی کشور نیستیم”.  

کارگران خطوط ابنیه راه آهن با بیان اینکه در صورت وقوع هر مشکل و حادثه‌ای مسئولیت آن برعهده کارگران ریلی نیست تاکید کردند: “ماه‌هاست منتظر پرداخت مطالبات معوقه خود هستیم. شرایط اقتصادی سخت است و این تأخیر در پرداخت حقوق‌ها بیشتر ما را تحت فشار روحی و جسمی قرار می‌دهد”.

آنها افزودند: “ریشه اصلی مشکلات ما کارگران حضور پیمانکاران مختلف در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن است. سالها تجربه حضور پیمانکاران در مجموعه راه‌آهن نشان داده که مدیران پیمانکاری نه تنها تاثیری بر فرآیند تولید و کار ندارند بلکه در عمل به تهدیدی درمقابل امنیت شغلی کارگران تبدیل شدند”. 

کارگران با اشاره به اینکه ما خواستار حذف شرکت‌های پیمانکاری در مجموعه خطوط ریلی هستیم، در ادامه افزودند: “سالهاست این موضوع را پیگیری می‌کنیم اما متاسفانه مسئولان با بی‌توجهی به مطالبات قانونی ما هنوز هیچ تصمیم جدی برای حذف پیمانکار و تغییر نوع قرارداد کارگران نگرفته‌اند و این موضوع هر روز نگرانی کارگران را بیشتر کرده است”.

این کارگران همچنین افزودند: “رفع مشکلات بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی، پرداخت برخی مزایای قانونی و عرفی همانند بن ماه رمضان, لباس و کفش کار بخش دیگری از مطالبات هست که از آن محروم هستیم که تا به امروز به ما پرداخت نشده است”. 

این کارگران همچنین با انتقاد از اجرا نشدن طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران ابنیه فنی در پایان گفتند: “سالهاست که ما کارگران پیمانکاری ابنیه فنی پیگیر اجرای طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل خود هستیم اما به دلیل نداشتن نماینده صنفی اجرای این طرح‌ها عملیاتی نشده و ما در وضعیت بلاتکلیف هستیم”.

در حالی این کارگران از چندین ماه معوقه مزدی و عدم دریافت حقوق خود ناراضی هستند که در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عدم پرداخت ۳ ماه حقوق معوقه ۵۵۰ کارگر شاغل در ابنیه راه آهن شهرستان شاهرود باعث نارضایتی این شهروندان شد. آنها همچنین از دسترسی به ماسک, دستکش و سایر اقلام برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا محروم هستند و در همین وضعیت در خطر ابتلا به این ویروس مرگ بار هستند. همه ۵۵۰ کارگر ابنیه راه آهن از اولین روزهای اعلام قرنطینه با توجه به اجبار صورت گرفته از سوی پیمانکار بدون تعطیلی در سر کار خود حاضر بودند و همین مسئله باعث ابتلای برخی از آنها به ویروس کرونا شده است. 

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هامطالبات مزدیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات معوقهمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات کارگران در شرکت هپکوی اراکمطالبات شهروندیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانمطالبات شهروندان در ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعیشت کارگران در ایراننقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی کارگران در ایرانکارگر ابنیه راه آهنکارگران ابنیه فنی راه آهنکارگران ابنیه فنی راه آهن ناحیه لرستانکارگران ابنیه راه آهنکارگران خط و ابنیه فنی راه آهن ناحیه خراسانکارگران خطوط ابنیه فنی آذربایجانکارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی هرمزگانکارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی آذربایجانکارگران خطوط ابنیه راه آهنکارگران در ایرانکارگران راه آهنکارگران راه آهن لرستانکارگران راه آهن در ایرانابنیه فنیابنیه راه آهنابنیه راه آهن شاهرودابنیه راه آهن شاهرودذاعتصاب کارگران راه آهنتجمعات کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانجامعه کارگریجامعه کارگری ایرانجامعه کارگری در ایرانجامعه کارگران در ایرانحقوق ماهیانه کارگران در ایرانحقوق معوقه کارگران در ایرانحقوق و مزایای کارگران در ایرانحقوق کارگرانحقوق کارگران در ایرانحقوق شهروندی کارگران در ایرانحمل و نقلحمل و نقل ریلیحمل و نقل ریلی در ایرانخطوط ابنیه فنی تراورس لرستانخطوط ابنیه فنی راه آهن احمدآباد رفسنجانخطوط ابنیه فنی راه آهن سیرجاندستمزد کارگران در ایرانراه آهنسرکوب کارگران در ایرانسرکوب کارگران در ایران گسرکوب جامعه کارگری در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: