•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

محرومیت از تحصیل ادیب ولی, دانش آموز بهائی ساکن کرج

0
226

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, ادیب ولی, دانش آموز بهائی ۱۵ ساله ساکن کرج به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی از ادامه تحصیل منع و از ثبت نام وی در مدرسه ممانعت بعمل آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, مسئولان دبیرستان البرز کرج از ثبت نام ادیب ولی, دانش آموز ۱۵ ساله بهائی ساکن این شهر به دلیل اعتقاد وی به دیانت بهائی ممانعت کردند. ممانعت از تحصیل این شهروند بهائی در حالی صورت گرفته که این نوجوان با معدل بسیار بالا و نمرات خوب از ادامه تحصیل محروم شد. 

براساس این گزارش, ادیب ولی, امروز طی تماس دریافتی از سوی مدیر مدرسه از محرومیت خود از ادامه تحصیل در مجموعه مدارس سلام در کرج به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی مطلع شد. این دانش آموز بهائی در کلاس اول دبیرستان با معدل ۱۹/۸۲ و با کسب رتبه اول سال تحصیلی را به اتمام رساند اما به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی با توجه به فرم های ثبت نامی که از قبل پر کرده بود مسئولان مدرسه متوجه مسائل اعتقادی این نوجوان بهائی شده و مانع ثبت نام و ادامه تحصیل این شهروند بهائی در کلاس دهم شدند. 

ادیب ولی, از جمله دانش آموزان با ضریب هوشی بسیار بالا است که پیش از این با کسب مقام سوم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعنوان پژوهشگر نوجوان شناخته شد و در هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک فیرا در لیگ ایده و خلاقیت « با موضوع مدیریت بحران آب و آلودگی هوا » توانست به مقام ارزنده ای دست پیدا کند.

محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در حالی همچنان ادامه دارد که اخیرا, وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت از  تحصیل دانش آموزانی خبر داد که از  پیرو ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند. این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش واکنش جامعه جهانی بهائی، بسیاری از شهروندان، دانش آموزان بهائی و محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس را به همراه داشت. 

همچنین پیام ولی, پدر این نوجوان بهائی از بیش از ۱۰ سال پیش محل کسبش به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی توسط ارگانهای دولتی و انتظامی تعطیل شد و کماکان محل کسب این شهروند بهائی پس از گذشت بیش از یک دهه  و پیگیریهای مستمر از سوی این شهروند بهائی برای بازگشائی محل کسب خود به جایی نرسید. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هامحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان در ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائیمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیاتن در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندان بهائیمحرومیت بهائیان از حقوق شهروندیمحرومیت بهائیان در ایرانمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیمحرومیت شهروندان بهاییمحرومیت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانپیام ولیپیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان آئین بهائی در جمهوری اسلامیپیروان بهائیپیروان بهائیان در ایرانپیروان بهائیت در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاتهامان شهروندان بهایی در ایرانادیب ولیبهاییان کرجبهائیبهائیانبهائیان کرجبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبهائیتتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتحصیل شهروندان بهایی در ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در کرجشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: