•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

افشین برزگر جمشیدی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد

0
586

روز جاری, افشین برزگر جمشیدی، زندانی سیاسی محبوس در  زندان مرکزی تبریز، بصورت مشروط از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸، افشین برزگر جمشیدی, فعال سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود بطور مشروط از این زندان آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت; افشین برزگر جمشیدی در حالی روز جاری با توجه به قانون آزادی مشروط از زندان مرکزی تبریز آزاد شد که ۲ ماه نیم از مدت محکومیت حبس ۸ ماهه خود را در این زندان سپری کرده بود. 

افشین برزگر جمشیدی در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس ۸ ماهه خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

افشین برزگر جمشیدی در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۷ به همراه مادرش “رقیه عزتی عبدالجبار” در منزل شخصی خود بازداشت و در تاریخ ۱۹ شهریورماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز، به ریاست قاضی احرار در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷، آقای برزگر جمشیدی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام ” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. حکم صادره بر علیه افشین برزگر با توجه به گزارش اداره اطلاعات استان آذربایجان شرقی، با استناد تهیه و نصب تراکت و تصاویر و دیوار نویسی و شعارنویسی در سطح شهر تبریز و ارسال تصاویر آن از طریق فضای مجازی به یکی از گروههای اپوزیسیون صادر شده بود.

همچنین “رقیه عزتی عبدالجبار”، مادر آقای برزگر جمشیدی نیز از اتهامات مطروحه تبرئه و قرار منع تعقیب وی در زمستان سال ۱۳۹۷ توسط قاضی داوود حملبر، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز صادر شد. 

لازم به ذکر است آقای برزگر جمشیدی پیشتر نیز در خردادماه ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی به مدت دو روز بازداشت و در شهریور همان سال توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۶ ماه حبس تعلیقی، ۳۰ ضربه شلاق و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

سرکوب شهروندان بر مبنای دیدگاه سیاسی از جمله موارد نقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عفیده می باشد که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.