•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

اجرای حکم اعدام ۲ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر

0
579

سحرگاه روز گذشته, “حسن برادران” و “مهدی اسدی”, دو زندانی متهم به قتل, محبوس در زندان رجائی شهر کرج اعدام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸، “حسن برادران” و “مهدی اسدی”, دو زندانی محبوس در زندان رجائی شهر کرج از بابت اتهام قتل و به ترتیب از اندرزگاه ۶ و ۱ این زندان اعدام شدند. 

براساس این گزارش, این ۲ زندانی از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند و در حدود ۷ سال در زندان رجائی شهر کرج نگهداری شدند. 

اعدام این حسن برادران و مهدی اسدی در حالی اجرا شد که طی روزهای گذشته تعدادی از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر, با اتهام قتل به جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بودند و این ۲ زندانی هم با این افراد بودند. 

از میان افراد منتقل شده به سلول انفرادی جهت اجرای حکم ۳ تن از این افراد با کسب مهلت از اولیای دم به بند خود بازگردانده شدند. 

اعدام “حسن برادران” و “مهدی اسدی” از سوی «خبرگزاری رکنا» بدون درج نام این افراد اعلام شد. 

خبرگزاری رکنا در گزارش خود یکی از اعدام شدگان را  سرایدار یک ساختمان نام برد که در خرداد ۱۳۹۵ به اتهام قتل بازداشت شده بود و تاریخ بازداشت دومین فرد اعدام شده را مرداد ۱۳۸۳ اعلام کرده بود. 

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: