•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

بازداشت افشین شیخ الاسلامی, فعال محیط زیست ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
178

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۸ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان سنندج پس از بازداشت افشین شیخ الاسلامی, فعال محیط زیست ساکن سنندج وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, افشین شیخ الاسلامی, فعال محیط زیست ساکن سنندج در پی یورش نیروهای امنیتی این شهرستان به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال محیط زیست پیش از این نیز در پرونده ای دیگر از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی سنندج به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” ساعت ۹ صبح روز گذشته, پنج تن از ماموران اداره اطلاعات سنندج با ورود به منزل پدری افشین شیخ الاسلامی, بدون ارائه هیچ توضیحی اقدام به تفتیش آن مکان کرده و پس از ضبط اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه افشین شیخ الاسلامی را بازداشت کرده و به همراه خود بردند”. 

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, افشین شیخ الاسلامی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. این فعال مدنی در همان پرونده از اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” و “عضویت در احزاب اپوزیسیون” تبرئه شده بود. 

لازم به ذکر است, افشین شیخ الاسلامی, در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, در سنندج توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل شده بود. افشین شیخ الاسلامی, در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون افشین شیخ الاسلامی لازم به ذکر است, وی دارای تابعیت آمریکا می باشد و برای رسیدگی به وضعیت پدر و مادر خود که هر ۲ نفر آنها دچار بیماری و کهولت سن هستند به ایران بازگشته بود و بطور همزمان در زمان گذران زندگی در ایران فعالیت‌های خیریه و محیط زیست خود را نیز داشت. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال محیط زیستفعال محیط زیست افشین شیخ الاسلامیفعال محیط زیست در ایرانفعالان محیط زیستفعالان مدنیفعالان مدنی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانافشین شیخ الاسلامیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات سنندجبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: