•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

صدور احکام حبس تعزیری برای ۵ تن از شهروندان ساکن سنندج

0
649

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج, با صدور دادنامه ای آرمین اسپرلوس, ایرج رحیم زاده, فردین کریمی و آرمان وفایی, چهار تن از فعالان مدنی ساکن این شهرستان به میزان هر یک را به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین افشین شیخ الاسلامی, فعال مدنی ساکن این شهرستان از سوی شعبه مذکور به تحمل ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این احکام بطور شفاهی به ابلاغ وکلای این شهروندان رسید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, آرمین اسپرلوس, ایرج رحیم زاده, فردین کریمی و آرمان وفایی, افشین شیخ الاسلامی, پنج تن از فعالان مدنی ساکن شهرستان سنندج که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان مورد محاکمه قرار گرفته بودند به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین افشین شیخ الاسلامی, دیگر فعال مدنی سامن سنندج از سوی شعبه مذکور به تحمل ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج, جملگی این ۵ فعال مدنی از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” و “عضویت در احزاب اپوزیسیون” تبرئه شدند و فقط از بابت اتهام  و “تبلیغ علیه نظام”, به تحمل این مدت حبسهای تعزیری محکوم شدند. 

لازم به ذکر است, افشین شیخ الاسلامی و آرمان وفایی در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, در سنندج توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل شده بودند. افشین شیخ الاسلامی و آرمان وفایی, در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون افشین شیخ الاسلامی لازم به ذکر است, وی دارای تابعیت آمریکا می باشد و برای رسیدگی به وضعیت پدر و مادر خود که هر ۲ نفر آنها دچار بیماری و کهولت سن هستند به ایران بازگشته بود و بطور همزمان در زمان گذران زندگی در ایران فعالیت‌های خیریه و محیط زیست خود را نیز داشت. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷, فردین کریمی, شهروند ساکن سنندج در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل شده بود. فردین کریمی, در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۷, پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۷, آرمین اسپرلوس, فعال محیط زیست, ساکن سنندج توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بدون تفهیم اتهام بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود. آرمین اسپرلوس, در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت اداره اطلاعات سنندج آزاد شدند.

ایرج رحیم زاده, دیگر شهروند ساکن مریوان در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه این به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافردین کریمیفعال محیط زیستفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظاممحاکمههمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونآرمین اسپرلوسآرمان وفاییآرمان وفائیافشین شیخ الاسلامیایرج رحیم زادهاپوزسیون کرداتهام فعالیت تبلیغی علیه نظاماجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیتبلیغ علیه نظلمتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالفتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه اول دادگاه انقلابشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: