•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت یک شهروند اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی

0
786

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “امید بلده ای”, فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان سرباز در مسیر بازگشت به منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ, روز جمعه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, “امید بلده ای”, شهروند اهل سنت ساکن شهرستان سرباز و طلبه دارالعلوم مکی اهواز, در مسیر بازگشت به منزل خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و تا این لحظه اطلاعی از وی در دسترس نیست. 

براساس این گزارش, “امید بلده ای”, شهروند و فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان سرباز  را در خروجی شهرستان زاهدان و  بدون ارائه حکم قضائی و یا حتی ارائه دلایل بازداشت کرده و با خود برند. 

این شهروند اهل سنت,  اهل کوه ون واقع در شهرستان سرباز و فعال مذهبی  مدرسه علوم دینی دارالعلوم زاهدان با مدیریت مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی می باشد. 

با توجه پیگیرهای خانواده این شهروند اهل سنت تا این لحظه از مکان نگهداری و یا دلایل بازداشت “امید بلده ای”, اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی می‌باشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی می‌باشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.