•                  
جمعه , ۰۹ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, می 30

محرومیت از تحصیل ۱ شهروند بهائی با ایراد نقص در پرونده

0
372

 حقوق بشر در ایران – در ادامه روند رو به افزایش محرومیت از حق تحصیل و ممانعت از ورود شهروندان بهائی به دانشگاه, از یک ۱ شهروند بهائی دیگر خواسته شده به واحد پاسخگویی سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, “تارا احسان”, شهروند بهائی ساکن کرج، به دلیل آنچه که اعتقاد آنها به دیانت بهائی می‌باشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل بازماندند. محرومیت از ادامه تحصیل این شهروند بهائی با ذکر عنوان نقص در پرونده از طریق سیستم اطلاع رسانی سازمان سنجش به اطلاع آنها رسیده است. 

با توجه به اسامی اعلام شده و از سوی دیگر پیگیریهای این شهروند بهائی برای علت نقص در پرونده پس از مراجعه به واحد پاسخگویی سازمان سنجش و آموزش کشور از جملگی این افراد پیرامون اعتقاد به دیانت بهائی در غالب فرمهایی تفتیش عقیده بعمل آمده است.

پیش از این نیز یک شهروند بهائی که شخصا جهت پیگیری این موضوع به سازمان سنجش مراجعه کرده بود عین حقایقی که از نوع برخورد مسئولان در سازمان سنجش دیده بود را اینگونه ذکر کرد; در ورودی گوشی های موبایل مراجعین توسط انتظامات سازمان سنجش ضبط شد و پس از ورود به ساختمان یک فرم به این شهروندان بهائی داده شد که در آن فرم از آنها خواسته شد کلیه مشخصات فردی و همچنین مشخصات ۱۰ مورد از اقوام سببی و نسبی خود را قید کنند و زمانی که با اعتراض این شهروندان بهائی مواجه شدند که چرا باید ما مورد تفتیش عقیده قرار بگیریم به آنها گفته شد این فرمی هست که داده شده و شما باید آن را پر کنید.

این منبع مطلع در ادامه گفت; در فرم دیگری که به این شهروندان بهائی داده شد از آنها خواسته شده بود که ذکر کنند که این افراد طابع جمهوری اسلامی هستند یا تابع بیت العدل؟ وقتی برای تفتیش عقیده این شهروندان بهائی اعتراض کردند چندین نفر از کارمندان بخشی از سازمان سنجش به یکی از این شهروندان بهائی گفته بود که شما هدفتان درس خواندن نیست. در ادامه گزینه های مندرج در فرم ضمن توهین به باروهای مذهبی شهروندان بهائی با ذکر نامهایی بدور از احترام به عقاید این افراد مورد خطاب قرار گرفتند.

لازم به ذکر است تا لحظه تنظیم این گزارش هویت ۲۱ تن از  شهروندان بهائی محروم از ورد به دانشگاه در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸؛ “شمیم ایدلخانی” شهروند بهائی ساکن اردبیل, “روژین کثیری”, شهروندان بهائی ساکن کرج, “سراج صفریان” شهروند بهائی ساکن ساری, “روژان احسانی” شهروند بهائی ساکن کاشان و “نگار ایقانی” شهروند بهائی ساکن شیراز, “سهند شیرازی” شهروند بهائی ساکن تهران، “مهتاب خادم” شهروند بهائی ساکن تهران، “ارمغان عنایتی” شهروند بهائی ساکن سمنان، “سیاوش بلوچ قرائی” شهروند بهائی ساکن مشهد، “شایلین عقیلی” شهروند بهائی ساکن کرج، “غزل الله وردی گرجی” شهروند بهائی ساکن ساری، “بهزاد یزدانی”، “شعله موفقی”, “نوریه فردوسیان”, شهروند بهائی ساکن اصفهان, “آیلار روشن نهاد” شهروند بهائی ساکن اصفهان, “وفا نوبخت” شهروند بهائی ساکن ساری و “درسا مصطفوی” شهروند بهائی ساکن تهران, “مهسا فروهری”, شهروند بهائی ساکن کرج, در گروه رشته زبانهای خارجی, “آریا احسانی” شهروندان بهائی ساکن کرج, “ترنم کمالی” شهروند بهائی ساکن شیراز و “نگین فروغی” شهروند بهائی ساکن شهرکرد هویت سایر شهروندان بهائی است که تا این لحظه توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, محرومیت از تحصیل “آیلار روشن نهاد” شهروند بهائی ساکن اصفهان, “وفا نوبخت” شهروند بهائی ساکن ساری و “درسا مصطفوی” شهروند بهائی ساکن تهران به دلیل آنچه که اعتقاد آنها به دیانت بهائی میباشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین حقوق بشر در ایران, روز جاری در گزارشی از محرومیت از تحصیل “مهسا فروهری”, شهروند بهائی ساکن کرج, در گروه رشته زبانهای خارجی, “آریا احسانی” شهروندان بهائی ساکن کرج, “ترنم کمالی” شهروند بهائی ساکن شیراز و “نگین فروغی” شهروند بهائی ساکن شهرکرد, به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی, با ایراد نقص در پرونده توسط سازمان سنجش و آموزش کشور را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, در گزارشی دیگر حقوق بشر در ایران اسامی شهروندان بهائی محروم از تحصیل را اطلاع رسانی کرده بود. 

بیان نقص در پرونده برای صفحه اعلام وضعیت دانش آموزان بهائی در دانشگاهها و مراکز تحصیلی در ایران از طرف سازمان سنجش و یا حتی وزارت آموزش و پروش به منزله محرومیت آنها از ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنند می باشد. 

محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در حالی همچنان ادامه دارد که اخیرا, وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت از  تحصیل دانش آموزانی خبر داد که از  پیرو ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند. این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش واکنش جامعه جهانی بهائی، بسیاری از شهروندان، دانش آموزان بهائی و محمود صادقی، نماینده مجلس را به همراه داشت. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هابهائیان ایرانبهائیمحرومیت از تحصیلشهروند بهائیجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایرانجامعه بهائی ایرانبهاییشهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان در ایرانبهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانبهائیان در ایرانجامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیانشهروندان بهائیتبعیض علیه بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریراندانشگاه مجازی بهائیانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانتهدید بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائیبهائیان کرجشهروندبهائیسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیانحقوق بهاییان ایرانجامعه بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیبهاییان کرجنقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانبهاییاننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییانسرکوب شهروندان بهاییحقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: