•                  
جمعه , ۰۳ بهمن , ۱۳۹۹
جمعه, ژانویه 22

بازداشت ۵ شهروند اهل سنت ساکن ملاشیه اهواز توسط نیروهای امنیتی

0
351

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی خوزستان به منطقه ملاشیه واقع در جنوب اهواز, ایوب خزرجي, یوسف خزرجی, جمیل سيلاوي, خلیل سيلاوي و ابراهیم كروشاوی, پنج تن از شهروندان اهل سنت ساکن این منطقه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, ایوب خزرجي, متولد ۱۳۶۹, یوسف خزرجی, متولد ۱۳۷۱, جمیل سيلاوی, متولد ۱۳۷۰, خلیل سيلاوی, متولد ۱۳۶۸ و ابراهیم كروشاوی متولد  ۱۳۶۲, پنج شهروند اهل سنت,  ساکن منطقه ملاشیه واقع در جنوب اهواز از توابع استان خوزستان توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر, ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران امنیتی روز پنجشنبه هفته گذشته پس از بازداشت جملگی ۵ شهروند اهل سنت آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند. بازداشت این افراد بدون تفهیم اتهام صورت گرفته و علیرغم پیگیری خانواده و بستگان این افراد هنوز از اتهامات آنها اطلاعی در دست نیست”. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 

برچسب هاملاشیه اهوازمنطقه ملاشیه اهوازمحله ملاشیه اهوازمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانیوسف خزرجیکوی ملاشیه اهوازپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در اهوازاهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان خوزستاناهل تسنن در جمهوری اسلامیاهل تسنن در خوزستاناهل سنت در اهوازاهل سنت در ایراناهل سنت در استان خوزستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در خوزستانایوب خررجیایوب خزرجیابراهیم کروشاویاستان خوزستانبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشت شهروندان عربجمیل سیلاویحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروند اهل سنتشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان اهوازی در ایرانشهروندان استان خوزستانشهروندان عربشهروندان عرب اهل تسننشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب در استان خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: