•                  
جمعه , ۰۹ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, می 29

تداوم بیخبری از وضعیت هدایت عبدالله پور, زندانی سیاسی محکوم به اعدام

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت ۲ هفته از انتقال ناگهانی هدایت عبدالله پور, زندانی سیاسی محکوم اعدام و محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مکانی نامعلوم از وضعیت وی هیچ اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۳ خردادماه ۱۳۹۹, هدایت عبدالله پور, زندانی سیاسی محکوم به اعدام از ۱۴ روز پیش از زندان مرکزی ارومیه به مکانی نامعلوم منتقل شد. با توجه به طولانی شدن روند بی خبری از وضعیت این زندانی سیاسی گمانه زنی ها از احتمال اجرای حکم اعدام هدایت عبدالله پور بصورت مخفیانه توسط دستگاه قضائی جمهوری اسلامی آغاز شده. این زندانی سیاسی پس از بازداشت در سال ۱۳۹۵ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در روندی پر ابهام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد که این حکم مجدداً توسط شعبه هم عرض بر علیه هدایت عبدالله پور صادر و سپس در شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور تائید شد. 

برپایه این گزارش, شش تن از نمایندگان پارلمان اروپا در نامه ای خطاب به مسئولان دیپلماتیک ایران در بروکسل پایتخت بلژیک خواستار روشن شدن ناپدید شدگی قهری هدایت عبدالله پور از سوی مسئولان قضائی و امنیتی ایران شدند. در این نامه همچنین اعلام شده با توجه به اینکه از پیشتر حکم اعدام این زندانی سیاسی تائید شده بود آنها اجرای اعدام مخفیانه هدایت عبدالله پور توسط مسئولان قضائی و امنیتی ایران را محتمل می دانند. 

در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, هدایت عبدالله پور, زندانی سیاسی محکوم به اعدام از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی « بغی »”, محبوس در زندان مرکزی ارومیه بدون اطلاع قبلی از بند این زندان خارج و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶, پس از اعتراض هدایت عبدالله پور, به حکم صادره توسط شعبه ۱دادگاه انقلاب ارومیه و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض پرونده این فعال سیاسی توسط شعبه ۲دادگاه انقلاب ارومیه مورد بررسی دوباره قرار گرفت و مجدداً حکم اعدام وی صادر و به این فعال سیاسی ابلاغ شد. این حکم در تاریخ ۱۶ مهر ماه سال ۱۳۹۷,  پس از ارجاع به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

هدایت عبدالله پور, در تاریخ ۲۸ دی ماه سال ۱۳۹۵, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی چابک مورد محاکمه قرار گرفت و از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق مبارزه مسلحانه « بغی »” به اعدام محکوم شد. 

هدایت عبدالله پور, در تاریخ ۲۶ خرداد ماه سال ۱۳۹۵, به همراه ۶ تن دیگر در ارتباط با درگیری هایی در روستای «قره سقل» واقع در شهرستان اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.این زندانی سیاسی به مدت ۲ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه تحت شکنجه‌های شدید جسمی و روحی از جمله نگهداری در سلول انفرادی، شوک الکتریکی، شلاق زدن به کف پاها با کابل، آویزان کردن و… قرار گرفته بود.

سایر افراد مرتبط با پرونده هدایت عبدالله پور پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی به احکام حبس بلند مدت از ۱۰ تا ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. براساس این احکام,  رسول عزیزی، معروف به حاسد, فرزند ابراهیم به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری، محمد ظاهر فرامرزی, فرزند کریم به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری، جلال مسروری, فرزند مولود به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری، کمال مسروری, فرزند مولود به تحمل ۱۰سال حبس تعزیری,  یعقوب بااکرام, فرزند رسول نیز به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و صدیق بااکرام,  فرزند حسین هم  به تحمل ۱۰سال حبس تعزیری محکوم شدند که این احکام عیناً مورد تائید نهائی قرار گرفت. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

 

برچسب هانقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانناپدیدشدگان قهریهدایت الله عبدلله پورهدایت عبداللههدایت عبدالله پورهدایت عبدالله‌پورهدایت عبداله پورهدایت عبداله پور اعدامهدایت عبداله پور زندانی سیاسیاجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناعدام مخفیانهاعدام هدایت عبدالله پوراعدام هدایت عبداله پوراعدام زندانیاناعدام زندانیان در ایراناعدام زندانیان سیاسیاعدام زندانیان سیاسی در ایرانبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: