•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت دستکم ۸ تن از فعالان مذهبی اهل سنت سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
1068

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی سنندج دستکم ۸ تن از فعالان مذهبی این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, فواد زارعی، صلاح‌الدین خدری، محمد صهیب علیمرادی، سید محمد حسینی، پیمان ایران پناه، محمد علی ایران پناه و رضا تلیوار, فعالان مذهبی اهل سنت در مدرسه دارالعلوم مسجد ابراهیم خلیل الله, شهرستان سنندج, بطور جداگانه توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین ماموستا حسین علیمرادی, فعال مذهبی اهل سنت و مدیر این مدرسه علوم دینی توسط اداره اطلاعات سنندج احضار و تحت بازجوئی قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “از ابتدای ماه رمضان فواد زارعی، فوق لیسانس ادبیات عرب، صلاح‌الدین خدری، مسئول امور فقرای این مدرسه، ماموستا محمد صهیب علیمرادی، سید محمد حسینی، پیمان ایران پناه، محمد علی ایران پناه و رضا تلیوار اهل شهرستان قشم و فعال مذهبی اهل سنت که در مدرسه دارالعلوم مسجد ابراهیم خلیل‌الله در منطقه کانی کوزله شهر سنندج مشغول یادگیری دروس مذهبی بودند در پی یورش های جداگانه نیروهای امنیتی پس از ضرب و شتم بازداشت شدند”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “ابتدای ماه رمضان ماموستا حسین علیمرادی، مدیر این مدرسه دینی را به همراه فرزندش محمد صهیب علیمرادی به ستاد خبری اداره اطلاعات احضار کردند. حسین علیمرادی بعد از چند ساعت بازجویی آزاد شد، اما محمد صهیب بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شد”. 

مدرسه دارالعلوم مسجد ابراهیم خلیل‌الله تحت مدیریت ماموستا حسین علیمرادی از حدود ۷ سال پیش با هدف تدریس دروس مذهبی برای شهروندان اهل سنت مشغول فعالیت است.

از میان افراد بازداشت شده تا لحظه تنظیم این گزارش در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, صلاح الدین خدری, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافواد زارعیفعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی اهل سنت در کردستانفعال مذهبی سنیمنطقه کانی کوزلهماموستاماموستا محمد صهیب علیمرادیماموستا حسین علیمرادیمحمدحسینیمحمدعلی ایران پناهمدرسه دارالعلوم کردستاننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانیورش و ضرب و شتمپیمان ایران پناهپیمان ایرانپناهپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیت سنی مذهب در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در کردستاناهل تسنن در ایراناهل سنتاهل سنت کوردستاناهل سنت کردستاناهل سنت ایراناهل سنت در کردستاناهل سنت در ایراناهل سنت در استان کرمانشاهابراهیم خلیل اللهاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات سنندجبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانرضا تلیواررضاتلیوارزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسیدمحمدحسینیستاد خبری اداره اطلاعاتسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کرد اهل سنتشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان سنی مذهبشهروندان عرب اهل سنتصلاح الدین خدریضرب و شتم شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.