•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

محکومیت ۴ شهروند ساکن کرمانشاه به تحمل حبس تعزیری

0
216

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست شاهرخ موسوی, چهار تن از شهروندان ساکن این استان بنامهای شهریار طهماسبی, اردشیر موسوی, مصطفی باقری آشنا و ارسلان هدایتی را در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, ارسلان هدایتی شهروند اهل شهرستان قروه, مصطفی باقری آشنا اهل شهرستان کنگاور, شهریار طهماسبی و اردشیر موسوی شهروندان اهل کرمانشاه که پیش تر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی شاهرخ موسوی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی شاهرخ مرادی به اتهام “تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, شهریار طهماسبی, اردشیر موسوی, مصطفی باقری آشنا و ارسلان هدایتی, در مجموع ۴ نفر و هر فرد را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد”.

این شهروندان در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷, طی ۲ جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه از بابت اتهامات ” اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به این فعالان ادبی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون مصدایق اتهامی منتسب شده این افراد گفته بود: “اتهامات این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی اعلام شده اما استدلالهای حقوقی و منطقی برای این اتهامات در جهت نسبت داده به افراد وجود ندارد. مثلا مواردی از قبیل سفرهای زیاد آنها به کشور عراق و تمرکز آنها روی مسائل زبانی و هویت خواهی و بعضا ارتباط با افراد و یا گروههای که به زعم دستگاه امنیتی معاند نظام اعلام شده به عنوان مصداق اتهام در پرونده ذکر شده است”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۹۷, شهریار طهماسبی, اردشیر موسوی, مصطفی باقری آشنا و در تاریخ ۱۵ تبر ماه همان سال ارسلان هدایتی, توسط ماموران اطلاعات سپاه و در جریان برگزاری مراسم ادبی بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی کرمانشاه و طی مراحل بازجوئی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شده بودند. نهایتاً این شهروندان پس از بلاتکلیفی طولانی مدت هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هاحبس تعزیریدادگاه انقلابتبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظاماستان کرمانشاهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانشهرستان کنگاورشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردنقض حقوق شهروندی در ایرانشهریار طهماسبیبازداشت شهروندانبرهم زدن نظم عمومیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشهروندان کورد ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیریتشکیل گروه و دستهارسلان هدایتیسرکوب شهروندان کورددادگاه انقلاب کرمانشاهاردشیر موسویمصطفی باقریشعبه دوم دادگاه انقلاب کرمانشاهصدور حکم حبس تعزیریسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالفحبس تعزیری زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان در استان کرمانشاهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیصدور حکم دادگاهشهریار طهماسبی فعال ادبیشاهرخ موسویدادگاه انقلاب در کرمانشاهجمع ادبیشهر و شاعریمصطفی باقری آشنافعالان فرهنگی در کرمانشاهفعالان ادبی کرمانشاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: