•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

جلسه بازپرسی حافظ عبدالغفار نقشبندی, فعال مذهبی اهل سنت برگزار شد

0
984

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالغفار نقشبندی, امام جمعه موقت شهرستان راسک پس از حضور در دادگاه روحانیت مشهد توسط بازپرس شعبه بازپرسی و تفهیم اتهام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالغفار نقشبندی, فعال مذهبی اهل سنت در شهرستان راسک در پی احضار به شعبه بازپرسی دادگاه روحانیت مشهد مورد بازپرسی قرار گرفت. 

براساس این گزارش, محور بازجوئی های صورت گرفته از این فعال مذهبی اهل سنت در دادگاه روحانیت مشهد پیرامون سخنرانی های اعتراضی وی در مورد محرومیت شهروندان در استان سیستان و بلوچستان و انتقاد از افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان اهل سنت بوده اما از مصادیق اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

براساس ابلاغیه ای که در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, برای حافظ مولوی عبدالغفار نقشبندی, ارسال شده بود از این فعال مذهبی اهل سنت خواسته شده تا برای حضور در جلسه بازپرسی به تاریخ رسیدگی ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹ در دادگاه روحانیت مشهد حاضر شود. این فعال مذهبی اهل سنت روز یکشنبه هفته جاری برای حضور در این جلسه بازپرسی عازم مشهد شد. 

نماینده علی خامنه ای در استان سیستان و بلوچستان, دستور انتصاب ١١۵ نفر از امامان جمعه و جماعت اهل سنت در سراوان و خاش را صادر کرده و در حال ادامه این روند برای مناطق دیگر است. این دخالت مستقیم و آشکار درحالی انجام می‌شود که مردم سوران انتصاب امام جمعه از سوی محامی را نپذیرفته و در اقدامی اعتراضی، پشت سر این امام جمعه انتصابی اقامه نماز نکردند و علناً مخالفت خود با دخالت دفتر علی خامنه ای در این زمینه اعلام کردند. 

طرح کنترل مدارس دینی اهل سنت به نام ساماندهی از جمله برنامه های دیگر دفتر علی خامنه ای است که علیرغم مخالفت صریح فعالان مذهبی اهل سنت با آن اما اعمال فشارهای امنیتی و بازداشت و احضار فعالان مذهبی اهل سنت برای اجرای این طرح صورت گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی اهل سنت در زاهدانفعال مذهبی سنیفعال مذهبی سنی مذهبفعالان اهل سنتفعالان اهل سنت بلوچمولوی عبدالغفار نقشبندیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمدارس علوم دینی اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاقلیت اهل سنت در ایرانامام جمعه موقت اهل سنت راسکامام جمعه موقت راسکامام جمعه شهرستان راسکاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن در شهرستان راسکاهل تسنن در شهرستان سربازاهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت در ایرانشهراهل سنت در استان مازندراناهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زاهداناهل سنت در شهرستان راسکاهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت شهرستان راسکابراهیم بلوچ اهل سنت در ایراناحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاداره اطلاعات شهرستان راسکاعدام زندانیان اهل سنت در ایرانبازداشت و شهروندان اهل تسننبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحوزه علمیه شهرستان راسکحافظ عبدالغفار نقشبندیدادگاه ویژه روحانیتدادگاه ویژه روحانیت مشهددادگاه روحانیتدادگاه روحانیت مشهدروستای کلیردن شهرستان راسکزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسنتسنت آنلاینسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهدانشهروندان کورد اهل سنتشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان در شهرستان راسکشهرستان راسکشهرستان راسک اداره اطلاعاتشهرستان راسک استان سیستان و بلوچستانعبدالغفار نقشبندی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: