•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری نماز عیدفطر اهل سنت در تهران

0
565

روز جاری, نیروهای امنیتی در تهران از برگزاری نماز عیدفطر مربوط به شهروندان اهل سنت ساکن این شهر ممانعت بعمل آوردند و فقط در یک نمازخانه این شهروندان توانستند مناسک مذهبی خود را انجام دهند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸, شهروندان اهل سنت ساکن تهران که با توجه به عیدفطر همانند دیگر مسلمانان شیعه  در صدد برگزاری نماز این روز بودند در پی ممانعت از سوی نیروهای امنیتی در این شهر از انجام مناسک مذهبی خود بازماندند. 

براساس این گزارش, در حالی که نماز عیدفطر در مصلای تهران و دیگر شهرهای ایران برای مسلمانان شیعه برگزار شد اما  نیروهای امنیتی از برگزاری نمازعیدفطر برای شهروندان اهل سنت در نمازخانه یافت‌آباد ممانعت بعمل آوردند. 

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۱۵ خرداد با انتشار یک توئیت در صفحه شخصی خود خبر از ممانعت از برگزاری نماز عیدفطر اهل سنت را منتشر کرده است .

این نماینده مجلس در این‌باره نوشت؛ پس از پیگیری زیاد با برگزاری نماز عید فطر در نمازخانه اهل سنت در یافت آباد تهران اعلام موافقت شد. امروز اطلاع دادند پلیس حتی از برگزاری نماز صبح هم جلوگیر کرده است.

این نماینده مجلس  در ادامه عنوان کرده که با هر مسئولی تماس گرفته یا در دسترس نیست یا جواب نمی دهد یا می گوید؛ به من مربوط نیست. 

 پییش از این نیز شهروندان اهل سنت  برای برگزاری نماز عید فطر با اعمال محدودیتهای امنیتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی از جمله مخالفت با برگزاری نماز عیدفطر در سال ۱۳۹۵ نیز یکی از آن موارد است روز برو شده بودند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و اعمال ممانعت در انجام مناسک مذهبی این دسته از پیروان ادیان از سوی ارگانهای امنیتی از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 سرکوب و همچنین تفسیرهای ناروا بر علیه شهروندان اهل سنت ایران در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز برممنوعیت آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: