•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

احضار عبدالباقی سعیدی, روحانی اهل سنت به دادگاه ویژه روحانیت

0
448

“عبدالباقی سعیدی”، روحانی سنی مذهب و از اهالی روستای بژی از توابع شهر بانه واقع در استان کردستان, بصورت تلفنی به دادگاه ویژه روحانیت در همدان احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۸, “عبدالباقی سعیدی”, روحانی سنی مذهب و از اهالی روستای بژی واقع در استان کردستان,  بصورت تلفنی برای تاریخ رسیدگی ۹ تیر ماه ۱۳۹۸ به دادگاه ویژه روحانیت واقع در استان همدان احضار شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این روحانی سنی مذهب در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: احضار “عبدالباقی سعیدی”,  روحانی سنی مذهب از آن جهت صورت گرفت که وی در حمایت از کولبران و اعتراض به هدف گلوله قرار دادن آنها از سوی نیروهای امنیتی در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۷ در مجلس ترحیم کولبری به نام “هادی سلیمی” که پیشتر در جریان شلیک مستقیم گلوله توسط نیروهای نظامی مرزی کشته شده بود، سخنرانی انتقادی داشت. وی در این سخنرانی نسبت به سیاست‌های دولت در مقابل بیکاری، فقر و قتل کولبران انتقاد کرده بود طی تماسی تلفنی برای تاریخ رسیدگی یکشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۸ به دادگاه ویژه روحانیت واقع در استان همدان احضار شده است. 
احضار عبدالباقی سعیدی, روحانی سنی مذهب در حالی صورت گرفت که وی پیش از این و در تاریخ ۱۱ آذرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات بانه بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب فعالان مذهبی در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: