•                  
دوشنبه , ۰۷ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

آزادی یک شهروند ساکن بوکان با تودیع قرار وثیقه

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, احمد ناصری, شهروند اهل بوکان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا، در روز دوشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹، احمد ناصری, اهل شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشت گاه اداره اطلاعات این شهرستان با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از زندان بوکان آزاد شد. 

براساس این گزارش, اتهام تفهیم شده به احمد ناصری در دوران بازجوئی همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران عنوان شده است. 

این شهروند اهل بوکان در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹, به همراه جلال ناصری در محله امیرآباد بوکان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و پس از چند ساعت بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان بوکان منتقل شده بود.  

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشر در ایراناحزاب کرد ایراناداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در ایراناحزاب اپوزیسیون کردتودیع وثیقهشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورداحزاب در ایرانشهرستان بوکاناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردارتباط با احزاب کورداحزاب مسلح کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردیاحزاب کردسرکوب احزاب در ایراناحزاب کُرد مخالف نظامسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردینقض سرکوب احزاباحزابارتباط با احزاب کوردیشهروندان کورد ایراناحزاب مسلحاحزاب ضد جمهوری اسلامیتودیع قرار وثیقهاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامسرکوب شهروندان کورداحزاب متخاصمکردستان احزاب کوردیاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماداره اطلاعات بوکاناحزاب کورد مخالف نظامعضویت در احزاب مخالف نظاماحزاب سیاسی اپوزیسیونهمکاری با احزاب مخالف نظاماحزاب مسلح کرداحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کوردسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالفاحزای سیاسی کورداحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطاماحزاب در کردستانتودیع قراروثیقهتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردستاناحزاب کوردستاناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیعضویت در احزاب کوردسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامزندان شهرستان بوکاناحزاب سیاسی کورد مخالف نظامبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندن کورداحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحمد ناصریاحمدناصریبازداشت شهروندان بوکانشهروندان بوکان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: