•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

محکومیت یک شهروند ساکن اهواز به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری

0
703

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه انقلاب اهواز با صدور دادنامه ای حسین سواری, شهروند ساکن اهواز و از فعالان مدنی این شهر را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, حسین سواری, فرزند: هاشم, متاهل و دارای ۴ فرزند, فعال سیاسی و فرهنگی اهل اهواز و محبوس در زندان شیبان توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اهواز به دلیل فعالیتهای مدنی و فرهنگی حسین سواری است و این زندانی سیاسی در دوران بازجوئی از دسترسی به وکیل محروم بوده است”. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان شیبان اهواز منتقل شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال فرهنگیفعال فرهنگی عربفعال مدنینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات اهوازبازجوئی از شهروندانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندان در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسین سواریدادگاه انقلاب اهواززندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربیشعبه ۲ دادگاه انقلاب اهوازصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: