•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

محمدرضا نسب عبدالهی, روزنامه نگار با تودیع قرار کفالت آزاد شد

0
1348

روز جاری محمدرضا نسب عبدالهی فعال رسانه ای و سردبیر وبسایتهای “آبان پرس” و “انار پرس” ساکن شیراز با تودیع قرار کفالت به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, محمدرضا نسب عبدالهی فعال رسانه ای و سردبیر و مدیر مسئول وبسایتهای ” آبان پرس” و “انار پرس” ساکن شیراز,  پس از انتقال به دادگاه انقلاب  در این شهر با تودیع قرار کفالت تا زمان ابلاغ حکم قطعی از سو مراجع قضائی از بازداشت آزاد شده است. این روزنامه نگار و فعال رسانه ای در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهر انار بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است که, مأموران اطلاعات سپاه، عصر ۳۱ فروردین ماه سالجاری، محمدرضا نسب‌عبدالهی سردبیر سایت‌های “انارپرس” و “آبان‌پرس” که به همراه دختر ۴ ساله‌اش برای دیدار خانواده به زادگاهش شهر انار رفته بود، در خیابان بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در کرمان منتقل کرده بودند. 

محمدرضا نسب عبداللهی، روزنامه‌نگار ساکن شیراز پیش‌از‌این نیز در تاریخ ۶ اسفند سال ۱۳۸۳ از سوی دادگاهی در استان کرمان به‌طور غیابی و به اتهام “نشر اکاذیب” به شش ماه حبس تعزیری محکوم‌شده بود که در تاریخ ۹ شهریورماه ۱۳۸۴ با پایان دوران محکومیت حبس .و پرداخت ۱ میلیون تومان جریمه نقدی از زندان آزاد شده بود. 

 سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، در گزارشی که از رده بندی جانی آزادی رسانه های در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده به سقوط شش پله ای ایران در پی بازداشت های خودسرانه و محکومیت های سنگین برای روزنامه‌نگاران و شهروند–خبرنگاران اشاره کرده است. همچنین اشاره شده که جمهوری اسلامی همچنان یکی از بزرگترین زندان های جهان برای فعالان رسانه ای است و در فاصله سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸ دستکم ۸۶۰ روزنامه نگار و شهروند–خبرنگار در این کشور بازداشت، زندانی و حتی اعدام شده اند.

بازداشت و سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.