•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

عالیه مطلب زاده برای تحمل حبس بازداشت شد

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، عالیه مطلب زاده، فعال حقوق زنان در پی احضار قبلی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای تحمل حبس تعزیری اش بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، عالیه مطلب زاده، فعال حقوق زنان، ساکن تهران با توجه به ابلاغیه دریافتی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین مراجعه و برای سپری کردن دوران حبس بازداشت و به بند زنان این زندان منتقل شد. 

عالیه مطلب زاده، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۵,به بهانه پس دادن وسائل شخصی که از منزلش در تاریخ ۲۷ مهر ماه همان سال در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی توقیف شده بود با دریافت تماس تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در تهران احضار و پس از بازداشت جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شد. 

صدرا عبداللهی, همسر عالیه مطلب زاده, در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۵, اعلام کرده بود ماموران وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۷ مهرماه همان سال با حکمی که محتوای آن “تعقیب ضد انقلاب و داعش” بود خانه آنها را تفتیش کرده بودند. 

صدرا عبداللهی، تهیه کننده سینما و همسر عالیه مطلب زاده، با اظهار اینکه اولین بار ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۵، یک روز پس از بازگشت عالیه مطلب زاده، از یک کارگاه آموزشی در گرجستان، ماموران وزارت اطلاعات به خانه آنها آمده بودند گفته بود: روز ۲۷ مهرماه، یک روز پس از بازگشت عالیه از سفر آقایانی از وزارت اطلاعات در ساعت ۱۰ شب به منزل ما به زور وارد شدند و با نشان دادن حکمی که محتوای آن تعقیب ضد انقلاب و داعش بود و بدون حکم تفتیش خانه، تا ساعت ۲ صبح خانه مان را تفتیش و هر چه وسایل شخصی، کاری و اوراق مهم هویتی من و عالیه بود را ضبط کردند. چند روز پس از این اتفاق، طی تماس تلفنی عالیه در روز ۱ آبان ماه به وزارت اطلاعات احضار شد. او آن روز ۷ ساعت مورد بازجوئی قرار گرفته بود و سپس بازداشت شده بود. 

همسر عالیه مطلب زاده درباره محتوای بازجویی هفت ساعته همسرش گفته بود؛ از او درباره سفرش به گرجستان پرسیده شده بود، عالیه برای شرکت در یک ورک شاپ آموزشی در مورد توانمند سازی زنان به گرجستان رفته بود و درست یک روز پس از اینکه بازگشت، ماموران وزارت اطلاعات به خانه ما آمدند. اما مگر شرکت در ورک شاپ جرم است؟ او جرمی مرتکب نشده است.

عالیه مطلب زاده, در تاریخ ۲۹ آذرماه ۱۳۹۵, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تحمل ۲۵ روز سلول انفرادی و بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد. 

پس از ارجاع پرونده این فعال هنری به دادگاه و تعیین شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده” بعنوان مقام قضائی رسیدگی کننده بر پرونده عالیه مطلب زاده, این فعال هنری در تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۳۹۶ از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شداین حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر عیناً تائید شد. 

عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان، عضو کمپین یک میلیون امضاء و کمپین حمایت از قربانیان اسید پاشی است. او همچنین فیلمی با عنوان “زنان قربانی خشونت در جامعه را فراموش نکنیم” را در مورد اسید پاشی بر روی زنان ساخته است. برخی از عکس های او در درگیری کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ و عکسی که خانم نسرین ستوده در حالیکه دستبند به دست داشت را در مقابل ساختمان کانون وکلا به همراه همسرش نشان می داد، بسیار مورد توجه مطبوعات قرا گرفت.

مجموع اتهام منتسب شده بر عالیه مطلب زاده, فعال هنری از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 

برچسب هافعال حقوق بشرفعال حقوق زنانفعال حقوق زنان در ایرانفعال حقوق زنان عالیه مطلب زادهفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ادبی در ایرانفعالان حقوق بشرفعالان حقوق زنان در ایرانمحکومیت به حبس تعزیریمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام زندان اویناجرای حکم حبس تعزیریبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحبس تعزیرحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان اوینزندانی سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوینصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریعالیه مطلب زادهعالیه مطلب زاده بازداشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: