•                  
دوشنبه , ۰۳ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

علی مجتهدزاده, وکیل دادگستری با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
134

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی مجتهدزاده, وکیل دادگستری پس از تحمل ۱ روز بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بُرنا, عصر امروز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی مجتهدزاده, وکیل دادگستری, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و تا اتمام مراحل بازجوئی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش: “به دنبال انتشار خبری مبنی بر بازداشت علی مجتهدزاده، وکیل پایه یک دادگستری، و انتقال وی به اوین، این وکیل پایه یک دادگستری دقایقی پیش با قرار وثیقه، آزاد شد”.

تا لحظه تنظیم این گزارش, از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب به این وکیل دادگستری از اطلاعی در دسترس نیست. 

در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی مجتهدزاده, وکیل دادگستری و کارشناس حقوق بشر توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: