•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

علی نوری، فعال مدنی برای تحمل حبس احضار شد

0
568

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای، علی نوری را برای تحمل حبس فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، علی نوری،  فعال مدنی و از زندانیان سابق سیاسی، با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه، برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود احضار شد. این فعال مدنی پس از محاکمه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۹ حبس تعزیری محکوم و این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران عیناً تائید شد اما با اعمال بخشنامه کاهش مجازات پرونده این فعال مدنی مجددا در دادگاه تجدیدنظر با کاهش حبس مواجه شد. 

علی نوری، با انتشار خبر احضارش به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران اعلام کرد: “پرونده پس از بررسی مجدد از بابت قانون کاهش مجازات در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب به اجرای احکام بازگشته و احضاریه جهت اجرای حکم صادر شده است. آن طور که به وکیل گفته شده؛ حکم قابل اجرای من در این پرونده، ۵سال حبس شده است. بعد از ابلاغ رأی، اطلاعات دقیق تر را اعلام خواهم کرد.”

علی نوری، با آغاز مراحل دادرسیدر بهار سال ۱۳۹۷، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده با اتهامات اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

لازم به ذکر است؛ علی نوری، فعال مدنی در تاریخ ۹ دی‌ماه سال ۱۳۹۶, در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به « دیماه ۱۳۹۶ » و در هنگام خدمت سربازی‌اش در میدان ولیعصر تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی از زندان زندان رجائی شهر کرج آزاد شد. 

“علی نوری در دورانی که در  زندان اوین و در بازداشت بسر می برد در تاریخ ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۶ دچار درد شدید در ناحیه قفسه سینه شده بود و توسط زندانیان به بهداری این زندان منتقل شده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷, مدتی پس از بروز مشکلات قلبی به دلایل نامعلومی از از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شده بود.

علی نوری متولد سال ۱۳۷۲ است که نخستین بار در چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳، پس از شرکت در تجمع حمایت از کوبانی در مقابل سازمان ملل بازداشت شده بود و  پس از آن به بند ۲-الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل سلول انفرادی به بند ۸ زندان اوین که محل نگهداری زندانیان مالی بود منتقل شد و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود و با آغاز روند دادرسی و تشکیل دادگاه از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری در مرحله بدوی محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده این فعال مدنی به همراه سایر هم پرونده ای های وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر با حکم صادره توسط این شعبه به ریاست قضات قمی زاده و حوزوان، برای ۴ فعال مدنی بنامهای “آتنا دائمی”، “امید علی شناس”، “ئاسو رستمی” و “علی نوری”، به ترتیب احکام حبس دادگاه بدوی آن‌ها از ۱۴، ۱۰، ۷ و ۷ سال حبس به ۷، ۷، ۲ و ۲ سال حبس تقلیل پیدا کرده بود. 

علی نوری در تاریخ ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۹۵ پس از گذراندن یک سوم از حکم حبس ۲ ساله حبس خود با توجه به تائید در خواست آزادی مشروط وی از سوی دادستان و مسئولان قضائی از زندان آزاد شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنی علی نوریفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیقاضی ماشالله احمدزادهقاضی احمد زرگرقاضی احمدزادهقاضی احمدزرگرماشالله احمد زادهماشالله احمدزادهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحمد زرگراحمدزرگرحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانی سیاسیسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشعبه 36شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظرشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوینشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و شششعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانشعبه سی وشششعبه سی وشش دادگاه تجدیدنظرشعبه36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرشعبه36دادگاه تجدیدنظر در استان تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانعلی نوریعلی نوری فعال مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.