•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

انتقال یک زندانی به سلول انفرادی در زندان سنندج برای اجرای حکم اعدام

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، یک زندانی با اتهام قتل عمد هنگام سرقت مسلحانه محبوس در زندان سنندج برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شهرام تخشاء – متولد: ۱۳۷۱ – زندانی متهم به قتل عمد هنگام سرقت مسلحانه، محبوس در زندان زندان مرکزی سنندج، که پیشتر حکم اعدام وی از سوی دادگاه و شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور تائید شده برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

یک منبع مطلع در تشریح این پرونده به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “شهرام تخشاء، از ۲سال و یازده ماه پیش به اتهام قتل در حین سرقت مسلحانه که به همراه برادرش به‌ نام شهریار بود، بازداشت شدند. شهرام در حالی بازداشت شد که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شده بود. شهرام از سوی دادگاه به عنوان نفر اصلی به اعدام و برادرش شهریار به ۴۰ سال زندان محکوم شده است.”

در حالی حکم اعدام شهرام تخشاء به اجرا در خواهد آمد که حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۸ مهر ماه سال۱۳۹۷، با انتشار گزارشی، از محرومیت شهرام تخشاء، برای دسترسی به خدمات پزشکی و مداوای پای خود که در هنگام تعقیب و گریز قبل از دستگیری مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شده بود اطلاع رسانی کرده بود.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعدامقانون جدید مجازات اعدام در ایرانلغو مجازات اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحاربهمحاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلقمحاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیلمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهمرکز استان کردستاننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایراناتهام محاربهاجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام اجرای حکم اعداماعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانبند زنان در زندان سنندجتائید حکم اعدامحق حیاتحق حیات برای موجودات زندهحق حیات در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامزندان سنندجسلول انفرادیسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندج کردستانسلول انفرادی زندانیانشهرام تخشاشهرام تخشاءشهزستان سنندجصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: