•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

محکومیت علی رزاقی بهار, روزنامه نگار به تحمل حبس تعزیری

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ مشهد با صدور دادنامه ای علی رزاقی بهار, روزنامه نگار و مدیر گروه مجلات همشهری و مدیرمسئول ماهنامه بارثاوا را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دیده بان ایران, امروز چهارشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, علی رزاقی بهار, روزنامه نگار و مدیر گروه مجلات همشهری و مدیرمسئول ماهنامه بارثاوا, توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ مشهد از بابت اتهام تشویش اذهان عمومی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش, این اتهام از طریق فعالیت علی رزاقی بهار در ماهنامه بارثاوا و به دنبال شکایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و با گزارش اداره اطلاعات مشهد از علی رزاقی بهار به عنوان مدعی‌العموم به این فعال رسانه ای تفهیم شده بود. 

صدور این حکم در حالی صورت گرفته که این اتهام در هیئت مطبوعات استان خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار نگرفته است. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانصدور حکمروزنامه نگارمطبوعات در ایراندادگاه مطبوعاتتشویش اذهان عمومینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمطبوعاتسرکوب مطبوعات در ایرانصدور حکم حبسآزادی مطبوعات در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانصدور حبس تعزیریحقوق بشر در جمهوری اسلامیروزنامه نگاریسرکوب مطبوعاتصدور حکم حبس تعزیریسرکوب روزنامه نگارانتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیروزنامه نگاری در ایرانمطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات ایرانآزادی بیان در مطبوعاتاتهام تشویش اذهان عمومیسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانصدور حکم حبس تعزیر یسرکوب روزنامه نگاران ایرانعلی رزاقی بهارشعبه 2 دادگاه کیفری 2 مشهدشعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ مشهدماهنامه بارثاواماهنامهدادگاه کیفری یک مشهدمدیر گروه مجلات همشهریاداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: